10. března 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dbalý u Kalouska. Po opakovaných panácích příjemná diskuze, napsal si

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Vladimír Dbalý se snažil dostat k Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Z korupce obviněný bývalý šéf Nemocnice Na Homolce se krátce po vzniku TOP 09 sešel podle svého zápisníku s klíčovou postavou partaje Miroslavem Kalouskem a nabídl mu vypracování analýzy zdravotnictví. Dbalý dále píše, že když se kolem špitálu začala stahovat smyčka, Kalousek ho vzal pod svoji ochranu. Místopředseda TOP 09 informace popírá.

Za poslancem na Malou Stranu dorazil Dbalý podle svých poznámek 1. července 2009, tedy v době kolem vzniku a raketového nástupu TOP 09. Doprovázel ho jeho poradce a bývalý šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp.

„V kavárně Starbucks na Malostranském náměstí meet se Zdeňkem Čápem. V 17 - 18:30 meet s Miroslavem Kalouskem, kterému nabízím své know how ve zdravotnictví pro jeho novou stranu TOP 09, začátek z mé strany lehce rozpačitý, pak při opakovaných panácích (Ardbeg vítá, ještě ho nepil, nalévá Jamesona) příjemná diskuze - vidí mou roli hlavně příští rok v pražském zdravotnictví. Domlouváme, že sepíši orientační představu a zašlu mu tento materiál. Tipsy autem domů kolem 19:30,“ zaznamenal Dbalý do zápisníku, s nímž se server Lidovky.cz podrobně seznámil.

Dokument podle poznámek skutečně vypracoval a o dva měsíce později odeslal. „Zpracovávám definitivní verzi analýzy hlavních bodů českého zdravotnictví pro Kalouska a TOP 09 - komunikuji s Čápem a posílám v úterý,“ stojí v zápiscích k 31. srpnu 2009.

Ředitel elitního státního špitálu se v tomto případě ukázal jako předvídavý. O rok později TOP 09 ve volbách skutečně bodovala a do křesla ministra zdravotnictví usedl její kandidát Leoš Heger. A z poznámek je znát, že skupina kolem Dbalého byla z jeho nástupu neklidná.

Šéf Homolky to probíral například s tehdejším nadřízeným z ministerstva zdravotnictví Zdeňkem Kabátkem čelícím podezření, že byl do praktik kolem Homolky namočený. „Ministr se zcela zjevně chová autonomně, není jasné, kdo ho řídí,“ stěžuje si Dbalý v poznámkách.

Kromě nástupu „nekontrolovatelného“ šéfa rezortu začínali o podivných tendrech nemocnice psát novináři, poslanec Ludvík Hovorka podal dokonce trestní oznámení. „Veškerou agendu přebral sám Heger (říkají mu starý pán), včetně odpovědí na Hovorkův dopis a Transparency. Kabátek tvrdí, že neví, co bude,“ zní zápisek z 3. srpna 2010.

Dbalý - diář

Dbalý se podle zápisek snažil u vlivného zákonodárce intervenovat opakovaně, opět s Čápem. „Spolu navštěvujeme na cca 30 minut poslance Kalouska - spíše přicházíme s nabídkou svých služeb a trochu se nechat vidět - nepijeme. Kalousek je v depresi, nevidí to dobře, o kauze Homolka se zmiňuje sám. Snad dobrý dojem,“ shrnul setkání ze 6. dubna 2010.

Dobrý dojem zřejmě Dbalý udělal, svědčí o tom další dva zápisky z července a srpna 2010. „Zpět do AK, kde v rychlosti ještě koordinujeme postup v mediálních věcech. Od něj info o dohodě TOP 09 směrem k ministerstvu zdravotnictví na úrovni Háva - Kalousek (hopefully),“ napsal si ke schůzce v advokátní kanceláři Šachta&Partners. Richard Háva je mocný zbrojař a Kalouskův dobrý přítel.

Ředitel nemocnice si nakonec poznamenal, že poslanec a budoucí ministr financí mu skutečně pomůže. Radostný vzkaz mu podle všeho předal lobbista Ivo Rittig a potvrdil ho náměstek šéfa Homolky a další obviněný v kauze Michal Toběrný. „Krátce M. Potvrzuje včerejší Rittigův telefonát - Kalousek potvrzuje ochranu nad Homolkou!!! (let us see in the future),“ stojí v zápisce z 20. srpna 2010.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších šest lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Politik setkání se šéfem Homolky v roce 2009 odmítá. „To je úplná pitomost, 1. července 2009 byly tři měsíce po založení TOP 09 a já jsem o Dbalým nevěděl vůbec nic,“ řekl serveru Lidovky.cz. Lékař podle něj nikdy žádnou analýzu nepsal. „Jediný, kdo s námi spolupracoval, byl bývalý slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Leoš Heger se nikdy nezmiňoval, že by spolupracoval s Dbalým,“ uvedl Kalousek.

Nepravdivá je podle něj i zmínka stíhaného lékaře, že kryl podezřelé tendry v elitním špitále. „Že bych držel nad Homolkou ochrannou ruku, to ani nevím, jak bych dělal,“ brání se Kalousek. Dbalý se s ním prý skutečně chtěl potkat, ale později. „Vím, že hrozně usiloval se se mnou sejít v době, kdy tušil, že ho ministr Heger má jiné představy o řízení nemocnice. Nejsem si úplně stoprocentně jistý, jestli k návštěvě došlo,“ tvrdí politik. Ministr zdravotnictví nakonec Dbalého skutečně zkraje roku 2012 odvolal, což je podle Kalouska důkaz, že za něj nijak neloboval.

Avšak verzi místopředsedy TOP 09 oslabuje vyjádření finančníka Čápa, který za ním podle zápisníku s Dbalým minimálně dvakrát byl. „To já úplně nevylučuji. O zdravotnictví určitě nějaká debata proběhla, to připouštím,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. O Kalouskově ochranné ruce nad Homolkou však prý nic neví.

Dbalý čelí stíhání hned kvůli dvěma zakázkám z éry svého ředitelování - na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Zápisky představují jeden z klíčových důkazů případy. Podle obhajoby jde však o pouhou směs reality a fikce.

Co jste si přečetli v minulých dílech

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz