Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dbalý žil v paranoidním světě, užíval kokain a léky, pustil se Toběrný do spoluobžalovaného

Česko

  12:40
PRAHA - Michal Toběrný, který stojí spolu s Vladimírem Dbalým před soudem, považuje obžalobu z korupce za „účelově lživou“. Veškerou vinu popírá. „To vše jen proto, že jsem se ocitl v textu člověka, jenž žil ve svém paranoidním světě, užíval kokain, psychotropní léky a holdoval alkoholu,“ opřel se ve své obhajobě Toběrný do svého bývalého nadřízeného v Nemocnici Na Homolce.

Tehdejší náměstek Nemocnice Na Homolce Michal Toběrný. foto: ČTK

Nelichotivá slova vyslechl Dbalý mlčky, občas si udělal poznámku. Toběrný polemizoval i s údaji v deníku. „Tento text podle mě žádným diářem není. Nepřísluší mi hodnotit, co jeho autora vedlo k jeho sepsání. Kdybych se měl zúčastnit všech popisovaných schůzek, nemohl bych zvládnout svoji funkci náměstka ani primáře. Některá místa v něm popisovaná ani neznám,“ tvrdil před soudem.

Toběrný si stěžoval i na policejní postup během zatčení. „Ozbrojené tříčlenné komando v neprůstřelných vestách mě doprovázelo celý den a celou noc,“ popisoval. „Policisté dostali přesné zadání, jakým způsobem mě mají vyděsit. Musím říct, že z velké části se jim to podařilo,“ řekl Toběrný.

Vydělal jsem si 30 milionů, hájil se Toběrný

Bývalému náměstkovi nemocnice se nelíbilo ani množství zajištěného majetku. „Nikdo nemůže tvrdit, že můj majetek nepochází z legálních zdaněných příjmů,“ obrátil se na žalobce Matulu. Mimo jiné vypočítal, že do roku 2014 si vydělal 30 milionů korun, nadprůměrné příjmy prý měla i jeho manželka - ředitelka soukromé, později fakultní nemocnice.

Toběrný soudu řekl, že obžaloba je podle něj nepravdivá a v některých částech také „účelově lživá“. „Žalobce zcela ignoruje výpovědi svědků z přípravného řízení,“ řekl. Na Homolce pracuje 15 let, dříve byl primářem všeobecné chirurgie, nyní je řadovým chirurgem. Případ je podle něj „účelovou kriminalizací (jeho) osoby“.

Dbalý odmítl výslech. Jsem na antidepresivech, omluvil se

Deník, či fikce

Jedním z hlavních trumfů obžaloby je takzvaný Dbalého deník. Bývalý šéf velkého pražského špitálu si totiž zapisoval schůzky, úplatky i alkoholové a drogové výstřelky a z něhož vyšetřovatelé čerpali informace. Dbalý označuje deník za literární fikci.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (vzadu vlevo) a jeho bývalý náměstek Michal Toběrný čekají na začátek hlavního líčení.

Žalobce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze v případu viní sedm lidí z korupce při tendrech na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun. Kauzu řeší Městský soud v Praze.

Škoda nejméně 57 milionů korun

Trestní senát soudkyně Silvie Slepičkové zahájil hlavní líčení v pondělí, protikorupční policie v případu zatýkala v červnu 2014. Tendr na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů začal v roce 2009. Podle obžaloby zvítězila nastrčená firma díky tomu, že obžalovaní z tendru vyřadili ekonomicky výhodnější nabídku. Údajně tak nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun. Druhý skutek se týká nákupu Leksellova gama nože z roku 2009, který dle žaloby získala předem dohodnutá firma za téměř 140 milionů korun.

Dbalý a Toběrný získali za přidělení zakázky podle obžaloby úplatek 5,6 milionu korun. Dbalý s Toběrným jsou viněni z manipulací se zakázkami, praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatku. Oběma hrozí až 12 let vězení. Ostatním pěti obžalovaným hrozí za manipulaci s tendry nebo praní špinavých peněz až osm let vězení.

Autoři: , ,