Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DDT škodí zejména hmyzu, rybám a ptákům

Česko

Boj s komárem Anophela, který přenáší malárii, se bez DDT patrně neobejde. Odborníci zkoušeli různé druhy jiných pesticidů, jejich účinnost ale klesla, když komár získal vůči přípravku odolnost.

Například v Jihoafrické republice DDT úspěšně přispělo k utlumení malárie, ale jakmile se přestalo používat, počet nemocných stoupl. Takže v Jihoafrické republice se opět k použití tohoto přípravku vrátili.

U nás je DDT zakázáno už od roku 1974, jeho výroba ve Spolaně skončila v roce 1983. Celosvětově je nyní povoleno používání tohoto pesticidu jen v zemích, kde se vyskytuje malárie.

Co je na této látce nejzákeřnější? „Pokud je příjem DDT trvalý nebo opakovaný, hromadí se v organismu,“ říká Marie Vopršalová z Katedry farmakologie a toxikologie Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Například z kontaminované vody nebo sedimentu se DDT dostává přes plankton do býložravých ryb, dále dravých ryb, a nejvyšší koncentrace jsou pak zaznamenány na vrcholu potravního řetězce, to znamená u ptáků, kteří se živí rybami.

Tímto způsobem jsou vysvětlovány například úhyny v populaci orla bělohlavého a dalších druhů ptáků.

Pokud je DDT uloženo v tělesném tuku, neškodí; ovšem při odbourávání tukových zásob se může uvolňovat a mohou narůstat jeho koncentrace jinde v organismu, například v krvi nebo mozku.

„V této souvislosti byl zaznamenán případ úhynu u určitých druhů netopýrů na jihu Spojených států. Tyto druhy netopýrů spalovaly tukové zásoby během dlouhých migračních letů, DDT se dostávalo do krve a způsobilo celkovou otravu jejich organismu,“ říká Marie Vopršalová. Jde o nervový jed, který způsobují vylití určitých mediátorů, nebo řekněme přenašečů signálu v centrálním nervovém systému, což dráždí nervový systém. Přibližně za půl hodiny až hodinu po příjmu většího množství DDT se objeví příznaky - neklid nebo třes končetin -, které potom mohou vyústit až ve škubající křeče.

„U člověka nebyly dokumentovány případy úmrtí po akutní otravě přesto, že mezi obyvateli průmyslových zemí byly naměřeny nezanedbatelné koncentrace DDT. Rovněž nebyly zaznamenány případy nějaké závažné chronické intoxikace,“ říká Vopršalová.

Avšak určité živočišné druhy, zejména hmyz, ryby a ptáci, jsou vůči tomuto pesticidu mnohem citlivější než člověk.

***

Ukázka z rozhlasového pořadu Ženšen, který si můžete poslechnout na adrese http://www.rozhlas.cz/leonardo/audio

První příznaky se objeví asi za půl hodiny až hodinu po příjmu většího množství DDT

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat