6. ledna 2013 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byla to estráda, zlobí se Fischer. Křičeli sprostě na mě i mou rodinu

Zeman a Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman a Fischer | foto: Reuters

PRAHA Jan Fischer v páteční debatě na Primě podle politologů a odborníků zklamal. Média označila za vítěze střetu Miloše Zemana. Přestože podle závěrečného jásotu diváků ve studiu byl lepší Fischer. On sám má o výkonu svém i soupeřově jasno: síly byly vyrovnané.

Debata dvou prezidentských kandidátů, které favorizují průzkumy veřejného mínění, se odehrála v pátek. Duel odvysílala v hlavním vysílacím čase TV Prima Family. Ostatních sedm kandidátů do debaty nepřizvala.

Lidovky.cz  Považujete se za vítěze pátečního duelu?
Páteční duel neměl vítěze. Šlo o zábavný pořad komerční televize, a primárním cílem komerčních médií je sledovanost. Pokud by bylo cílem informování a přesvědčování diváka o programu a schopnostech jednotlivých kandidátů, museli by být pozváni spravedlivě všichni.

Lidovky.cz Jak na vás působila atmosféra v sálu nebo třeba využití hlukoměrů?
Nebyla to bohužel standardní volební debata, šlo o zábavní pořad. Tyto podmínky za vhodné pro prezidentskou volbu nepovažuji, zejména způsob zapojení publika - moje žena, syn i já jsme museli čelit sprostým urážkám, které křičeli lidé, označení plackou Miloše Zemana, jak při příchodu na místo natáčení, tak během něj. Výsledky použití hlukoměru nemají v takovémto případě velkou relevanci - neměřila se autentická reakce u každé odpovědi, ale jen na vyzvání moderátora.

Lidovky.cz Například v USA se prezidentské debaty odehrávají také s publikem, ale v tiché kulise...
A ano, inspirace debatami v USA by opravdu prospěla.

Reakce Zemana

O zhodnocení páteční debaty požádal server Lidovky.cz i Miloše Zemana. Jeho mluvčí Hana Burianová však vzkázala, že má prezidentský kandidát soukromý program a nemůže proto od něj odpovědi získat.

Lidovky.cz Je podle vás správné, že Prima uspořádala debatu jen pro vás a Miloše Zemana, čímž znevýhodnila ostatní kandidáty?
Na to, že je nefér udělat před prvním kolem debatu jen favorizovaných kandidátů, jsem upozorňoval Primu (prostřednictvím své mluvčí) několikrát. Je to jednoznačná diskriminace dalších legitimních kandidátů, a jakkoli jsem s tím nesouhlasil, záměr Primy byl nezměnitelný.

Další články k debatě:

spaŠárka Pálková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz