23. května 2010 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Debata Nečas - Paroubek: tvrdá příprava, nudný výsledek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Petr Nečas (ODS) a Jiří Paroubek v diskuzním pořadu Partie těsně před volbami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas (ODS) a Jiří Paroubek v diskuzním pořadu Partie těsně před volbami. |

PRAHA Parlamentní volby jsou za dveřmi. Čekalo se tedy, že nedělní duel Nečas – Paroubek v diskuzním pořadu Partie bude plný ostrých výroků. Opak je ale pravdou. Lídři dvou nejmocnějších stran v České republice jakoby těsně před cílem ztratili elán. Oba jen sterilně odříkávali body svého programu. Nikdo z nich neměl nad soupeřem navrch.

Partie pro dnešek změnila model vysílání. Jiří Paroubek i Petr Nečas dostali témata předem k 'domácí přípravě'. Oba toho využili a tvrdě se připravovali. ODS dokonce Petru Nečasovi sestavila improvizované studio s kamerami. Jiřímu Paroubkovi pomáhali odborníci.

ČTĚTE TAKÉ:

Lídři hovořili o šesti citlivých tématech, a to o důchodové reformě, veřejných zakázkách a korupci, ekonomické krizi, sociálním systému, státním dluhu a zdravotnictví. Politici měli dvě minuty na to, aby na daném tématu představili svůj program. Toho se drželi věru poctivě. Minutu na oponování soupeři nevyužil pořádně ani jeden.

Podrobně se věnovali důchodové reformě, přetékala jim i do dalších tématických bloků. Petr Nečas se rozohnil, když Jiří Paroubek přislíbil po úspěšných volbách důchodcům jednorázovou platbu 2 400 korun. "Ano, vy dáte tuto jednorázovou platbu a zvýšíte státní deficit o 7 miliard korun," řekl Nečas.

Kdyby ve volbách vyhrála ČSSD, do 31. října by podala národní plán boje proti korupci, představoval Paroubek plány strany. ČSSD by chtěla také majetková přiznání lidí s majetkem nad 10 milionů korun. "Šedesát tři procent podnikatelů říká, že bez korupce nemají šanci získat státní zakázku," řekl také předseda ČSSD.

Nečas: Levice nás dovede ke státnímu bankrotu
Paroubek diváky překvapil svérázným tvrzením, že ekonomickou krizi v Řecku způsobila pravice. Petr Nečas na to ovšem nereagoval nijak překvapivě: "Levice povede Českou republiku jednoznačně ke státnímu bankrotu. Socialisté všude v Evropě musí začít šetřit." Paroubek se jeho výrok snažil rychle odrazit. "Žádný bankrot České republice nehrozí, i přes vaše řecké hospodaření," prohlásil stroze předseda ČSSD.

Lídry Paroubka a Nečase čekají ještě dva duely. Ve středu se potkají v Radiožurnálu a vyvrcholením předvolebního klání bude čtvrteční debata v České televizi.

  • 22Diskuse
Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na Lidovky.cz