Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Debata poslanců o kauze novičok se nakonec nekonala. Hrad za výroky Zemana stojí

Česko

  7:10aktualizováno  18:19
PRAHA - Poslanci se ve čtvrtek k debatě o údajné výrobě a testování jedu novičok v Česku a souvisejícím výrokům prezidenta Miloše Zemana vůbec nedostali. Do elektronického hlasovacího zařízení se jich neregistroval dostatečný počet, sněmovna nebyla schopna hlasovat. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) proto jednání přerušil "na neurčito", do dohody předsedů poslaneckých klubů. Pokračovat bude řádná sněmovní schůze.

Současný český prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA

„Přestože opticky v sále byly minimálně dvě třetiny poslanců, tak přihlášeni byli velmi málo. A tím pádem Poslanecká sněmovna neměla kvorum k tomu, aby mohla jednat. Ale jak říkám: nebylo to tím, že by nebyli přítomni poslanci, ale tím, že se nepřihlásili,“ řekl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Předpokládá, že všichni poslanci, kteří požádali o svolání mimořádné schůze k případu novičok a v sálu se nacházeli, přihlášeni byli.

31.května 2018 v 09:45, příspěvek archivován: 31.května 2018 v 09:55

Nekecáme, makáme. Poslanci ANO, SPD, KSČM i ČSSD ve sněmovně byli, “jen” se nepřihlásili do hlasovacího zařízení. Nový způsob, jak se vyhnout nepříjemné diskusi. Foto instagram @DominikFeri https://t.co/eeJiasTV7T

Schůzi k novičoku vyvolala skupina poslanců z klubů TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL. Reagovala na vyřazení obdobného bodu z návrhu programu řádné schůze hlasy KSČM, hnutí ANO a SPD. 

Laboratorní mikrosyntéza není výroba

Debatu o jedu rozvířil Zeman, když prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodali vojenští zpravodajci, se novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval. Látkou typu novičok byl v březnu ve Velké Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Británie za viníka útoku označila Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka.

Zemanova slova o výrobě novičoku v České republice popřeli vládní činitelé i sněmovní a senátní výbory. Sněmovní komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství uvedla, že se uskutečnila pouze laboratorní mikrosyntéza pro výzkumné a ochranné účely, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Komise vyzvala Zemana, aby „zachovával utajovaný režim zpravodajských služeb“.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček reagoval zveřejněním údajné části zprávy, kterou měl Zeman od tajných služeb k novičoku dostat. Tato část zprávy má dle Ovčáčka dokazovat, že Zemanova verze je správná.

Nepřihlášení poslanci mají hrůzu z pravdy, říká Kalousek

ANO, SPD a KSČM přistoupily k bezprecedentní obstrukci, když neumožnily schůzí Sněmovny k novičoku. Novinářům to dnes řekl poslanec Vít Rakušan (STAN) poté, co sněmovna kvůli nedostatku přihlášených poslanců nemohla začít o bodu jednat. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil postup nepřihlášených poslanců za hrůzu z pravdy. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek mluvil o strachu poslanců z prezidenta Miloše Zemana. 

31.května 2018 v 09:19, příspěvek archivován: 31.května 2018 v 10:07

Mimořádná schůze k Novičoku : Poslanci ANO, SPD, KSČM a ČSSD nasadili nový a bezprecedentní chvat - nepřihlásili svou přítomnost, tudíž nebyla sněmovna usnášeníschopná a schůze byla přerušena na neurčito, t.j. navždy. Hrůza z pravdy zjevně probouzí mimořádnou kreativitu.

„Poslanci ANO, SPD, KSČM a ČSSD nasadili nový a bezprecedentní chvat - nepřihlásili svou přítomnost, tudíž nebyla sněmovna usnášeníschopná a schůze byla přerušena na neurčito, t.j. navždy. Hrůza z pravdy zjevně probouzí mimořádnou kreativitu,“ reagoval na twitteru Kalousek. 

Jan Bartošek z KDU-ČSL připomněl, že v jednacím sálu bylo dost poslanců, mnoho z nich se ale nepřihlásilo. Zablokování schůze proto označil za cílený bojkot, žádné kuloární informace o tom, že se chystá, předem neměl. „Vnímám to jako projev zbabělosti, strachu z prezidenta, protože tento bod je naprosto klíčový, co se týká reputace České republiky a poškození jména České republiky v zahraničí,“ řekl k tomu, že se schůze neuskutečnila. V předchozích funkčních obdobích podle něj koalice umožňovala diskusi, i když nakonec hlasovala proti opozičním návrhům. Znemožnění diskuse označil Bartošek za negentlemanské. 

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl, že měla schůze sněmovny k novičoku sloužit k pomlouvání prezidenta, proto se komunisté nepřihlásili. Obstrukce označil za součást politiky. 

Sněmovna zamítla i návrh KDU-ČSL

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek chtěl, aby se poslanci zabývali rozpornými stanovisky předsedy vlády v demisi Andreje Babiše (ANO) a prezidenta k výrobě a zkoušení novičoku v Česku. Poukazoval na to, že prezident i premiér citovali ze stejných dokumentů zpravodajských služeb. „Je v nich jasně napsáno, že se v ČR žádný typ novičoku nevyráběl, neskladovat a nevyvíjel,“ zdůraznil Bělobrádek, který předsedá sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby. 

31.května 2018 v 10:38, příspěvek archivován: 31.května 2018 v 12:56

obstrukce mimořádné schůze k Novičoku nepřihlášením se do systému se ANO, SPD, KSCM a CSSD nepovedla. Navrhl jsem nový bod a řekneme si stejně, co jsme chtěli. Jen o hodinu déle. A připomeneme si rozpor mezi slovy a činy předsedy sněmovny za ANO

Blok ke změnám programu schůze pak využili řečníci s přednostním právem k přednášení svých postojů k případu. Posloužil tedy podobně, jako by se odehrávala debata o návrhu programu mimořádné schůze k novičoku, který by s největší pravděpodobností schválen nebyl a schůze by se vůbec neuskutečnila. 

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že Zemanovy výroky byly vzkazem do Kremlu, jak za něj bojuje. Poukázal na to, že je využila ruská propaganda. Sněmovna je podle Kalouska tou správnou autoritou, aby uvedla záležitost na pravou míru. Vít Rakušan z klubu STAN navrhovaný bod lidovců podpořil jako možnost učinit definitivní tečku v kauze novičok. Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury by usnesení k novičoku měla přijmout Sněmovna jako celek, nejen její zahraniční výbor a komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.

Naopak proti návrhu KDU-ČSL se vyslovila Helena Válková (ANO) a Leo Luzar (KSČM), podle kterého jde o humbuk. „Cílem byl, je a ještě dlouho bude prezident Zeman,“ řekl.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat