Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fiala mluvil jako kovaný komunista, vzpomínáte na Jakeše, rozčílil se Havlíček

Česko

  12:15aktualizováno  16:20
V týdnu si ohledně cen potravin premiér Petr Fiala na Země živitelce rýpl do šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, když pronesl, že kdyby opravdu chtěl lidem zlevnit potraviny, tak by to mohl ve svých potravinářských koncernech udělat. V neděli Karel Havlíček o Fialovi pronesl, že „mluvil jako kovaný komunista se vším všudy“. „Umí jen nálepkovat, ne řešit problémy,“ reagoval na jeho slova premiér.

„Vláda nevytváří ceny, a je to tak dobře, ale naší povinností je mluvit se všemi a vytvářet přiměřený nátlak na to, aby existovala rovnováha mezi ziskem, marží a výslednou cenou,“ konstatoval v týdnu Fiala.

V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News na premiérova slova reagoval Karel Havlíček. „Víte co, teď nejde o Agrofert, ale to, co řekl pan premiér Fiala, to je něco naprosto nevídaného v této době a myslím tím v době porevoluční. On mluvil jako kovaný komunista se vším všudy,“ pronesl Havlíček a poté pokračoval:

„Vzpomínáte si na Miloše Jakeše a jeho prohlášení těsně před revolucí? Ten Janda a ta Zagorová vydělávají nějak příliš. Neměli bychom jim trošku přistřihnout křidélka? A to je v podstatě de facto totéž. To, co řekl on, je neskutečné,“ rozčílil se Havlíček.

Na jeho výrok reagoval i sám předseda vlády. „Zatímco já tlačím na firmy, aby lidem snížily ceny, on brání Andreje Babiše, který by jako majitel potravinářských firem s rekordními zisky mohl potraviny pomoci zlevnit jediným rozhodnutím,“ napsal Fiala na sociální síti X.

„Havlíček umí nálepkovat, mluvit páté přes deváté, ale ne řešit problémy. Našim občanům jeho řeči nepomohou,“ dodal.

Místopředseda Skopeček (ODS) na Havlíčka reagoval slovy, že výzva byla logická. V pořadu uvedl, že vysoké ceny potravin v Česku jsou vysoké jako v celé ekonomice. „Rostou ceny všech statků a služeb, to je inflace,“ odůvodnil. Na dotaz, proč je například v Polsku levněji, řekl, že i tam ceny porostou.

„Druhou věcí je konkurence. Takže jedinou šancí, jak snížit ceny potravin, je buď snížit DPH nebo zvýšit konkurenceschopnost,“ pokračoval.

Koalice také souhlasila s tím, že daň z nemovitosti zůstane výlučným příjmem obcí. Ve čtvrtek odpoledne ministerstvo financí zveřejnilo kompletní seznam změn.

Skopeček v souvislosti řekl, že není zastáncem zvyšování daní. „Musím uznat, že po mnoha letech je to první vážný pokus dělat něco s konsolidací veřejných financí. Když říkám první, tak nemyslím poslední,“ řekl v Partii Skopeček. Podle Havlíčka je balíček kapitulací nejsilnější vládní strany.

„Konsolidační balíček je první krok k tomu, abychom začali s veřejnými financemi něco dělat,“ pokračoval Skopeček, který úsporný balíček nazval „krvavým kompromisem“.

„Nebyl to nějaký nápad vlády“

Například zvyšování daně z nemovitosti Skopeček komentoval slovy, že požadavek zazníval ze strany měst a obcí. „Nebyl to nějaký nápad vlády. Bylo to poté, co o to představitelé měst a obcí požádali. Považuji to za kompromis,“ uvedl.

Poté přišla řeč také na to, že ve snížené sazbě DPH chybí kojenecká voda či pleny. Hnutí ANO chce současně do snížení sazby přesunout řezané květiny. „Není to definitivní. Budeme o tom diskutovat na klubu, kde k tomu zaujmeme nějaké stanovisko,“ řekl Karel Havlíček.

Debata se také stočila k zaměstnaneckým benefitům, které nakonec zaměstnancům zůstanou, byť v osekané podobě. „Někdy zájmové skupiny nad politiky zvítězí,“ reagoval Skopeček.

Havlíček reagoval slovy, že vláda udělala jakýsi půl krok. „Tvrdím, že tato vláda je nejvíce protipodnikatelsky orientovaná, a to od dob revoluce,“ podotkl. Současně poukázal na to, že Česko má nejvyšší ceny za energii.

Autor: