130 let

Andrej Babiš před televizní debatou (22. ledna 2023) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Vládní politici odsoudili nechuť vojensky pomoci, Babiš svůj výrok opravil

Prezidentské volby 2023
  •   7:56aktualizováno  13:51
Nedělní prezidentský duel mezi generálem Petrem Pavlem a expremiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem na České televizi vyvolal mezi politiky bouřlivé reakce. Babiš totiž řekl, že by nevyslal české vojáky na pomoc členům NATO, pokud by Polsko či pobaltské státy čelily útoku. Po vysílání své vyjádření opravil. Nad výrokem Babiše se pozastavila i polská média.

V debatě se probíraly předpoklady k funkci prezidenta, prezidentská kampaň, komunistická minulost, ekonomika i stále aktuální válka na Ukrajině.

„Ještě, že na tu debatu Andrej Babiš přišel. Díky tomu jsme všichni mohli vidět a slyšet, že je přímým a konkrétním nebezpečím pro naši zemi. Všechny okolo by nechal sežrat Putinem, který by pak přišel pro nás. Destabilizuje naši pozici v rámci svobodného světa. Fakt hanba,“ reagoval v neděli na debatu šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na svém twitterovém účtu.

V pondělí se Bartoš vyjádřil k debatě znovu a napsal, že „Andrej Babiš se stal za jeden večer z „diplomata“ bezpečnostním rizikem. Zradil by nás i naše spojence.“

„Andrej Babiš je zlo. A dnes jsme se o tom mohli opět přesvědčit,“ uvedla Danuše Nerudová, která se také ucházela prezidentskou funkci, ale s 13,92 % hlasů skončila v prvním kole na 3. místě.

Vojáky bych neposlal, řekl Babiš. Pak se opravil

Největší kritiku ale vyvolala Babišova odpověď na dotaz moderátora, zda by Česko mělo vyslat své vojáky do otevřeného konfliktu v hypotetickém případě, kdy by bylo napadeno Polsko či pobaltské státy.

Koho budete volit v druhém kole?

celkem hlasů: 77433

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 24. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

Petra Pavla63596
Andreje Babiše11312
Nikoho2525

„Ne, určitě ne. Já chci mír, já nechci válku. A v žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,“ uvedl na dotaz moderátora expremiér Babiš. Otázku ale označil za čistě teoretickou a zdůraznil, že hlavní je zabránit válce.

„Když Andrej Babiš říká, že by nedodržoval závazky plynoucí z našeho členství NATO, tak by to v konečném důsledku byl on, kdo by nás do války zatáhl. Kolektivní obrana stojí na tom, že si vzájemně pomáháme. On by nás nechal samotné, bezbranné. Je nebezpečím pro naši zemi,“ napsala na Twitteru v návaznosti na jeho odpověď předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Představa, že bychom hypoteticky měli prezidenta, co v klíčové bezpečnostní otázce řekne naprosto mimózní prohlášení v živém vysílání a až s odstupem času, když zjistí, co spustil za lavinu i mezinárodní ostudy, tak začne brát zpátečku. To je myslím silná motivace toto nedopustit!“ uvedl ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka.

Ministryně obrany Jana Černochová v reakci na Babišova slova v televizní diskusi řekla, že si je neumí vysvětlit. „Jsme členem NATO, které je založeno na principu jeden za všechny, všichni za jednoho. Ví to vláda, ví to většina společnosti, která podporuje členství v Alianci. Měl by to vědět i poslanec Babiš, protože je to klíčová garance bezpečnosti České republiky,“ uvedla.

Černochová na debatu v pondělí ráno opět zareagovala. „Tak včera jsme mohli v přímém přenosu vidět, jaký je Andrej Babiš talentovaný diplomat. Ubezpečit v jeden moment 29 státníků zemí Severoatlantické aliance, že se na ně Česká republika v případě jejich napadení vykašle, je opravdu velký diplomatický majstrštyk,“ napsala ministryně.

K výroku Babiše se vyjádřil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „A. Babiš v přímém přenosu vědomě zpochybnil základní princip NATO, kterým je kolektivní obrana. Každý si to jeho „Ne, to určitě ne...“ na otázku pomoci napadeným spojencům může poslechnout v archivu. Nezáleží na tom, co teď budou vuvuzely hnutí ANO troubit do veřejného prostoru,“ napsal ministr na svém twitterovém účtu.

Ostře zareagoval v pondělí také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Teď už všichni víme, proč je Andrej Babiš kandidátem proruských dezinformátorů. Andrej Babiš je totiž nejen lhář, ale i zrádce. Češi ale zrádci nejsou a věřím, že mu to tento týden jasně ukážou. Našim spojencům se ale za jeho slova velmi omlouvám,“ napsal.

Ministr zahraničí Jan Lipavský napsal, že Babiš výrokem jednoznačně poškodil Česko v zahraničí. „Díky členství v NATO a našemu spojenectví s dalšími zeměmi jsme součástí nejsilnější vojenské organizace na světě. Zpochybňování těchto spojeneckých závazků ohrožuje naši bezpečnost,“ uvedl ministr.

Babiš po vysílání svá slova z živého přenosu opravil. „V duelu jsem vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku o napadení Polska nebo Pobaltí. Jsem přesvědčený, že se to nestane a nechci to vůbec připouštět. Je zodpovědností světových politiků, aby válce zabránili. Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata,“ uvedl později na Twitteru Babiš.

Babišův protikandidát Petr Pavel, který v minulosti vedl českou armádu a byl předsedou Vojenského výboru NATO, řekl, že Česko má jako země NATO závazek přijít ostatním členským zemím v případě napadení na pomoc. ČR je členem Severoatlantické aliance od roku 1999, stejně jako Polsko. O trojici pobaltských zemí se NATO rozšířilo o pět let později. Pavel připomněl právě článek pět.

„Když už jsme členem nějaké takové organizace, tak nejenom, že z toho těžíme v rámci kolektivní bezpečnosti, ale také do toho něco dáváme. A to je ten náš závazek účastnit se společně, když bude napaden někdo jiný,“ uvedl.

I na Pavla mířila kritika. Proti tvrzení generála, který v debatě řekl, že Přísaha vyjádřila podporu Andreji Babišovi, se ohradil její zakladatel a bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Autoři: lind, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás