Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman začal útočit a debatě vládl, Schwarzenberg přesvědčoval klidem

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman v televizní debatě vedené moderátorem Václavem Moravcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman v televizní debatě vedené moderátorem Václavem Moravcem. | foto: ČTK

PRAHA První televizní duel finalistů prezidentské volby nabídl útočného Miloše Zemana a stručného Karla Schwarzenberga. Kdyby se debata hodnotila podle délky promluvy, byl by vítězem Zeman. Ministr zahraničí by pak získal body za pohovost, s níž odvracel soupeřovy výpady.

Strategie Miloše Zemana v rozhodujícím úseku volební kampaně je jasná: co nejvíce spojovat svého konkurenta s Miroslavem Kalouskem a s vládou Petra Nečase. "Pane první místopředsedo vlády Nečasovy vlády," zahájil několikrát bývalý premiér svou promluvu. Zdůraznil také, že zvolení Schwarzenberga by upevnilo pozici Nečasova kabinetu a z TOP 09 by udělalo rozhodující pravicovou sílu v zemi.

"Dost nečekaný průběh debaty: užvaněný nudný MZ (Miloš Zeman), glosátor a dokonce občas vtipný KS (Karel Schwarzenberg). Přiznám se, že takového MZ jsem dosud nezažil," glosoval debatu na Twitteru komentátor Práva Alexandr Mitrofanov.

Amnestie je vládní chyba

První atak Miloše Zemana spustilo hned první téma: amnestie a čtvrteční hlasování o nedůvěře vládě, z něhož ministr zahraničí odešel. "Nechci věřit, že by pan první místopředseda Nečasovy vlády nemluvil pravdu, když by říkal, že o amnestii nevěděl. Buď ale nemluvil pravdu, nebo se nezajímal o to, jaká amnestie je, a obojí je chyba," spojil Zeman oponenta s kontroverzním krokem Václava Klause.

"Nemůže se vyžadovat odpovědnost z něčeho, o čem jsme nevěděli," opáčil Schwarzenberg. A k tomu si na sako připnul odznak "Mirek is not dead. Nechci Kalouska na Hradě".

Fotogalerie kandidátů

Na další momentky kandidátů na prezidenta se podívejte ZDE.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se střetnou v boji o Hrad.

Smluvně-opoziční kostlivec

Ministr zahraničí také připomněl "oposmluvního" kostlivce v Zemanově skříni. "Celé období považuji za velikého kostlivce, úroveň korupce v Česku se zdvihla o padesát až sto procent. Šlo o čisté rozdělení republiky na dva pašalíky a každý se obsloužil, jak mohl," prohlásil Schwarzenberg.

Nepřesvědčila ho ani několikaminutová Zemanova obhajoba dohody ODS a ČSSD z přelomu století, kterou se bývalý premiér snažil vykreslit jako standardní demokratický nástroj. "Každý chválí své zboží. Proti tomu nic nemám," reagoval Schwarzenberg.

Prezident není fikus

Oba kandidáty rozdělilo také téma, jak často by měl prezident intervenovat do práce poslanců a senátorů přímo na půdě zákonodárného sboru. Podle statistik totiž práva vystoupit v parlamentu využil Václav Havel 11krát a Václav Klaus 4krát.

Co zaznělo k Benešovým dekretům:

Karel Schwarzenberg:

"Já jsem vždy říkal a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta (Edvarda) Beneše ocitla v Haagu."

"Co je zrušené, už nemůžu ještě jednou zrušit."

Miloš Zeman:

"Ústavní soud jasně konstatoval, že zákony československého Národního shromáždění z roku 1946, které z dekretů vycházely, jsou stále nedílnou součástí českého právního řádu."

"Schůzi parlamentu a vlády bych velice zřídka navštěvoval a výhrady vůči jednotlivým zákonům bych spíše vyslovil vůči dotyčnému ministru, který je navrhuje, na Hradě, nikoliv na zasedání vlády," vysvětlil svůj postoj ministr zahraničí.

U Zemana však skllidil kritiku. "Vy si opravdu myslíte, že prezident je fíkus, nebo oleandr v rohu místnosti, kterého občas zalijete a tím jeho role končí? Nebo že má v souladu s ústavou, když s něčím hodně nesouhlasí, zbaběle schovat do kouta?," vyčinil mu Zeman.

Na začátku převaha Zemana, ke konci remíza

Debata dvou soupeřů se však například ve srovnání s týden starými souboji Zeman - Fischer vedla v korektním duchu. Přestože měl vítěz 1. kola Zeman několikrát nabito ostrými, klid oponenta, který se nenechal vyvést z míry, mu bral vítr z plachet. I proto první část diskuze ovládl Zeman, postupem času se však duel spíše vyrovnával.

Přesto si Zeman nakonec neodpustil zásah pod pás - podle svých slov přátelský šťouchanec. "V Rakousku o vás říkají: My mu nerozumíme, ani když mluví německy," řekl ministrovi na konec debaty.

"Je známo, že žbrblám, i když mluvím česky nebo německy. To jsem nikdy nezpochybnil. V Rakousku to ale berou normálně," uzavřel Schwarzenberg první ze dvou duelů před kamerami České televize.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...