Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Lánech jsme byli zbytečně, prezident měl jasno předem, míní Němcová

Česko

  20:30
PRAHA - Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) už vycítila, že ji prezident sestavením vlády nepověří. Připustila, že kabinet odborníků může rozhodnout o velvyslancích, do státního rozpočtu nebo otázky Temelína by ale bez důvěry sněmovny zasahovat neměl.

Prezident Miloš Zeman před svým projevem v Poslanecké sněmovně s šéfkou dolní komory Miroslavou Němcovou foto: MAFRA - Michal Šula

LN Prezident Miloš Zeman v Hovorech z Lán jasně naznačil svoji preferenci úřednické vlády...
Ano, tak jsem tomu porozuměla.

LN Co tomu říkáte?
Museli jsme s tím počítat. Každý, kdo v politice je, tak ví, že je to prezident, kdo má z ústavy právo rozhodnout. V minulosti se spekulovalo, jak moc je mu tento typ vlády blízký, jak moc jej preferuje.

Že by mě to nějak významně překvapilo, to ne. Ale překvapilo mě to v tom slova smyslu, že se vedla v Lánech jednání se všemi politickými subjekty. A pokud strany nezměnily své názory, že nepodpoří úřednickou vládu, tak to znamená, že rozhovory byly marné. K ničemu už prezidenta neinspirovaly, nepomáhaly mu v jeho řešení. Měl ho vybrané dopředu a stanoviska stran to už nemohla změnit.

LN Když nastoupí vláda podle střihu prezidenta, už víte, jak se v ODS zachováte? Budete pro předčasné volby?
Panu prezidentovi jsme říkali, že této vládě podporu nedáme. To je první krok, který se musí uskutečnit v Poslanecké sněmovně, kdy do 30 dnů od doby, kdy je vláda prezidentem jmenována, musí požádat o důvěru. Za ODS jsme řekli, že vládě odborníků, jak jí říká, důvěru nedáme. Pak se teprve otevírá debata, co bude dál.

K TÉMATU:

LN Mohla by podle vás úřednická vláda udělat taková rozhodnutí, která například současný ministr zahraničí odmítal? Třeba vybrat velvyslance, kteří jsou prezidentovi blízcí? Nebo rozhodnout o tom, kdo dostaví Temelín?
O velvyslancích by taková vláda, myslím, rozhodnout mohla. O Temelínu v žádném případě. Stačí si vzpomenout na slova prezidenta Zemana poté, co podával demisi Petr Nečas. Pověřil ho vládnutím v demisi, ale řekl že v souladu s ústavními zvyklostmi očekává, že vláda nebude dělat závažná a zásadní rozhodnutí.

Nová vláda, vznikle-li úřednická, může začít reálně fungovat a dělat jakékoli rozhodnutí teprve ve chvíli, kdy dostane od sněmovny důvěru. Pokud ji nedostane, tak je to vláda v demisi – stejně jako teď vláda premiéra Nečase. A podle slov prezident Zemana tedy nemůže dělat zásadní a důležitá rozhodnutí.

LN Zásadní je ale i státní rozpočet a ten by někdo připravit musel...
To je komplikace, kterou prezident určitě musel zvážit. V Lánech jsem na to kladla důraz, protože jako starý parlamentní matador vím, jaký je to zdlouhavý a riskantní proces. V případě, že by tato vláda padla a byly předčasné volby, tak by nový kabinet nemohl se základním zákonem dělat vůbec nic. Dostal by ho „nadělený“ od vlády předchozí a minimálně první rok by vůbec nevytvářel svou politiku. To je čtvrtina funkčního období a určitě nevhodná situace.

Celý rozhovor najdete v pondělních Lidových novinách.

Autor:

Mohlo by vás zajímat