Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Lánech jsme byli zbytečně, prezident měl jasno předem, míní Němcová

Česko

  20:30
PRAHA - Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) už vycítila, že ji prezident sestavením vlády nepověří. Připustila, že kabinet odborníků může rozhodnout o velvyslancích, do státního rozpočtu nebo otázky Temelína by ale bez důvěry sněmovny zasahovat neměl.

Prezident Miloš Zeman před svým projevem v Poslanecké sněmovně s šéfkou dolní komory Miroslavou Němcovou foto: MAFRA - Michal Šula

LN Prezident Miloš Zeman v Hovorech z Lán jasně naznačil svoji preferenci úřednické vlády...
Ano, tak jsem tomu porozuměla.

LN Co tomu říkáte?
Museli jsme s tím počítat. Každý, kdo v politice je, tak ví, že je to prezident, kdo má z ústavy právo rozhodnout. V minulosti se spekulovalo, jak moc je mu tento typ vlády blízký, jak moc jej preferuje.

Že by mě to nějak významně překvapilo, to ne. Ale překvapilo mě to v tom slova smyslu, že se vedla v Lánech jednání se všemi politickými subjekty. A pokud strany nezměnily své názory, že nepodpoří úřednickou vládu, tak to znamená, že rozhovory byly marné. K ničemu už prezidenta neinspirovaly, nepomáhaly mu v jeho řešení. Měl ho vybrané dopředu a stanoviska stran to už nemohla změnit.

LN Když nastoupí vláda podle střihu prezidenta, už víte, jak se v ODS zachováte? Budete pro předčasné volby?
Panu prezidentovi jsme říkali, že této vládě podporu nedáme. To je první krok, který se musí uskutečnit v Poslanecké sněmovně, kdy do 30 dnů od doby, kdy je vláda prezidentem jmenována, musí požádat o důvěru. Za ODS jsme řekli, že vládě odborníků, jak jí říká, důvěru nedáme. Pak se teprve otevírá debata, co bude dál.

K TÉMATU:

LN Mohla by podle vás úřednická vláda udělat taková rozhodnutí, která například současný ministr zahraničí odmítal? Třeba vybrat velvyslance, kteří jsou prezidentovi blízcí? Nebo rozhodnout o tom, kdo dostaví Temelín?
O velvyslancích by taková vláda, myslím, rozhodnout mohla. O Temelínu v žádném případě. Stačí si vzpomenout na slova prezidenta Zemana poté, co podával demisi Petr Nečas. Pověřil ho vládnutím v demisi, ale řekl že v souladu s ústavními zvyklostmi očekává, že vláda nebude dělat závažná a zásadní rozhodnutí.

Nová vláda, vznikle-li úřednická, může začít reálně fungovat a dělat jakékoli rozhodnutí teprve ve chvíli, kdy dostane od sněmovny důvěru. Pokud ji nedostane, tak je to vláda v demisi – stejně jako teď vláda premiéra Nečase. A podle slov prezident Zemana tedy nemůže dělat zásadní a důležitá rozhodnutí.

LN Zásadní je ale i státní rozpočet a ten by někdo připravit musel...
To je komplikace, kterou prezident určitě musel zvážit. V Lánech jsem na to kladla důraz, protože jako starý parlamentní matador vím, jaký je to zdlouhavý a riskantní proces. V případě, že by tato vláda padla a byly předčasné volby, tak by nový kabinet nemohl se základním zákonem dělat vůbec nic. Dostal by ho „nadělený“ od vlády předchozí a minimálně první rok by vůbec nevytvářel svou politiku. To je čtvrtina funkčního období a určitě nevhodná situace.

Celý rozhovor najdete v pondělních Lidových novinách.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat