Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dechové zkoušky i jízda v řadě. Policie průjezd Nočním vlkům znepříjemní

Česko

  6:34
PRAHA - Stát hledá způsoby, jak co nejvíce otrávit jízdu takzvaných Nočních vlků, kteří plánují přejet přes české území. Podle zjištění serveru Lidovky.cz se policisté připravují na rozsáhlou kontrolu motorkářského gangu z Ruska. Budou například zjišťovat, zda u sebe nemají zbraně, drogy či zda nejsou pod vlivem alkoholu. Pečlivou kontrolou projdou i jejich motorky.

Volby v Luhansku přijeli podpořit i členové ruského motorkářského gangu Noční vlci. foto: LN - Petra Procházková

Vláda nemůže oficiálně zabránit vstupu ruských motorkářů ze skupiny Noční vlci na území České republiky. Gang na přelomu dubna a května plánuje projet Evropou na oslavu vítězství Rudé armády nad Německem ve druhé světové válce, 

O gangu:

Noční vlci se označují za apolitickou organizaci, nicméně se netají sympatiemi a podporou ruského prezidenta Putina, který s nimi udržuje kontakt. Kvůli napomáhání ruské okupaci Krymu se vůdcové klubu ocitli na sankčním seznamu USA. 

Zdroj: ČTK

Definitivně znemožnit vstup motorkářského gangu, který se netají sympatiemi s politikou ruského prezidenta Vladimira Putina, nemůže ani rozhodování o udělení víz. 

Někteří motorkáři totiž mohou mít potřebné dokumenty pro vstup vyřízené už z dřívějška. V souvislosti s ohlášeným průjezdem Českem zatím nikdo o vízum na zastupitelských úřadech v Rusku nezažádal, potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Langronová. „Kolik jich má multiple víza, nevíme,“ dodala.

V řadě za sebou

Státní úředníci a policie v těchto dnech vymýšlejí plán, jak motorkářům průjezd otrávit. Úředníci podle informací serveru Lidovky.cz chtěli konvoj rozbít na menší části, aby nemohli jet pohromadě. To ale podle dopravní policie nebude možné. „Budou muset jet jako běžní účastníci provozu,“ uvedl David Suchan z policejního prezidia. 

Vladimir Putin (uprostřed) vede kolonu Nočních vlků (archivní snímek z července...
Noční vlci obdivují Vladimira Putina

Pokud by členové gangu neměli zvláštní status k užívání pozemních komunikací, nesměli by jet vedle sebe v houfu, ale jen dva vedle sebe či dokonce v řadě za sebou. To by narušilo plán gangu projíždět Českem v hromadném konvoji, stejně jako to udělali američtí „dragouni“ před nedávnem. 

Kontroly jak u hooligans

Vedle obvyklých kontrol, které se týkají všech řidičů, plánuje policie zvlášť sledovat chování početné skupiny ruských řidičů. „K tomu se většinou přistupuje i v případě hooligans či jiných skupin obdobného ražení. Motorkářské gangy v sobě skrývají možnost drog a zbraní. Monitoring z této strany samozřejmě proběhne,“ uvedl Suchan. 

Ruští motorkáři na Berlín ještě nevyjeli

  • Ačkoliv do sedel ještě neusedli, jejich jízda už vyvolala velké emoce
  • Odpůrci klubu, kteří v Nočních vlcích vidí především ruské nacionalisty podporující politiku Kremlu vůči západním sousedům, slibují protesty. Chtějí také, aby byla jízda zakázána. 
  • Na první protesty by motorkáři mohli narazit už na bělorusko-polských hranicích.
  • Cesta je plánovaná z Moskvy do Berlína a má připomenout vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety. 
  • „Na Berlín!" chtějí Noční vlci vyrazit v sobotu, na výročí závěrečného útoku na hlavní město Třetí říše.

Dopravní policie také může na skupinu uplatnit omezení či zákaz další jízdy. „Můžeme například uložit kauci v případě, že řidič způsobí přestupek či bude zjištěn alkohol v krvi,“ uvedl Pavel Švrčula, vedoucí pražské dopravní policie. Podle něj má policie i jiné možností, záleží však, kudy budou motorkáři projíždět. „Jiné podmínky jsou na území metropole, jiné v dalších krajích,“ dodal. Jenže přesný plán cesty napříč Českem na přelomu dubna a května zatím není známý. 

Kvůli plánovanému průjezdu už vznikla i internetová petice, která požaduje zákaz vstupu Nočních vlků na české území. Organizátoři jsou jsou ale připraveni i na variantu, že vláda motorkářům vstup nakonec neznemožní. „My v tu chvíli chceme být partnerem české policii, abychom, jak to bude v našich fyzických a časových silách, fungovali na způsob antikonfliktního týmu,“ uvedl jeden z petičníků Martin Uhlíř pro ČTK. 

Osobní Putinova stráž, jak sami sebe motorkáři prezentují, hodlá z Moskvy vyrazit 25. dubna. Poté chtějí projet Běloruskem, Polskem, Českou republikou a Rakouskem až do berlínského Treptovského parku, kde se nachází památník Rudé armády. 

Celé znění otevřeného dopisu vládě

Češi proti putinovým Nočním vlkům (otevřený dopis vládě ČR)

Vážený pane předsedo vlády, vážení ministři, poslanci a senátoři,

v souvislosti s avizovaným průjezdem motorkářského gangu tzv. “Nočních vlků” (v originále: Ночных волков) Evropou, bychom Vás chtěli požádat o to, abyste nepovolili gangu vstup na naše území, a to bez ohledu na to, zda bylo Nočním vlkům některou ze zemí Schengenského prostoru uděleno vízum. V případě, že vízum vydala Česká republika, žádáme o revokaci tohoto rozhodnutí. A to z následujících důvodů:

> Gang měl v minulosti potíže se zákonem (v minulosti mu byl odepřen například vstup do Finska). Považujeme jej za militatní a nebezpečný; navíc jeho členové dorazí ve velkém počtu několika set členů. Obáváme se tedy oprávněně možných problémů a střetů.

> Gang je pod přímou ochranou Vladimíra Putina a úzce s ním spolupracuje na politických a ideologických aspektech autoritářského režimu, jehož je Vladimír Vladimirovič Putin nebezpečným představitelem. Takové aktivity na území ČR považujeme za nežádoucí.

> Gang je v Ruské federaci, i mimo ni, symbolem ruského krajního nacionalismu. Domníváme se, že jeho přítomnost v České republice bude povzbuzovat činnost ultralevicových a ultrapravicových skupin.

> Členové gangu (Alexander Zaldostanov, hlava gangu) jsou na listině nežadoucích osob v souvislosti se sankcemi uvalenými na Ruskou federaci (zamezení přístupu do země našich spojenců). Z důvodu solidarity s našimi spojenci bychom se dle našeho názoru měli k jejich kroku připojit.

> Jízda po významných místech bojů II. světové války má připomínat postup ruské armády Evropou, který přinesl kromě osvobození také dlouholetou nesvobodu. V kontextu současné geopolitické situace se jedná o propagaci mocenské politiky Ruské federace v západní a střední Evropě.

Upozorňujeme, že zmíněný motorkářský gang by měl projet Českou republikou na cestě do Berlína dokonce dvakrát.

Dále se domníváme, že mohutně medializovaný průjezd Nočních vlků Evropou, který již teď vyvolal řadu kontroverzí, má odvést pozornost od současného jarního dění na Ukrajině.

Tímto dopisem se připojujeme k výzvě našich polských kolegů adresované ministerstvu zahraničí PL.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...