Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dědicové Salma neuspěli se žalobou

Česko

  17:05
PRAHA - Potomci hraběte Salmy, který přišel na základě Benešových dekretů o majetek, zatím nezdědí nemovitosti po svém příbuzném. Dědicové totiž neuspěli u pražského soudu se žalobou na ministerstvo vnitra, které dříve rozhodlo o tom, že Salma nebyl československý občan.

Hrabě Salm. foto: http://www.pruvodce.com/rajec/Reprofoto

Dědicové hraběte Huga Salma u pražského městského soudu neuspěli s žalobou proti postupu ministerstva vnitra, které dříve rozhodlo, že Hugo Salm nebyl československým občanem.

Řekl to mluvčí Salmovy rodiny Jan Vlček. Na základě rozhodnutí ministerstva ztratili šlechticovi potomci nárok na restituci rozsáhlého majetku na Blanensku, který byl po druhé světové válce zabaven na základě Benešových dekretů.

Rodina chce svůj další postup v případu oznámit na dnešní tiskové
konferenci. Advokát Salmů v minulosti uvedl, že pokud neuspějí u městského soudu, obrátí se na Nejvyšší správní soud.

Vnitro rozhodlo o tom, že Salm nebyl československým občanem, poprvé už v roce 2002. Po více než půl století tehdy dokončilo správní řízení, v němž Salm o občanství žádal. Ústavní soud ale toto rozhodnutí později zrušil. Poukázal na to, že nebyly posouzeny některé důležité důkazy, a soudci také připomněli, že hrabě za okupace pomáhal spoluobčanům.

Ministerstvo vnitra ale přesto Salmovi před dvěma roky československé občanství znovu odepřelo, a tím zamítlo restituční nároky jeho potomků. Dědici hraběte věří, že ministerstvo tak obešlo rozhodnutí Ústavního soudu. Ten ovšem už dříve upozornil, že neposuzoval to, zda Salm byl, či nebyl československým občanem - zaměřil se jen na chyby v řízení.

Byl to nacista, tvrdí odpůrci Salma
Kvůli postupu ministerstva podali Salmovi potomci jak žalobu k pražskému městskému soudu, tak i trestní oznámení na vedoucí ministerského oddělení, které o občanství hraběte rozhodovalo. Úřednice podle Salmovy dcery zneužila pravomoc veřejného činitele. Policisté ale dospěli k opačnému názoru.

Případ Salm vyvolal v uplynulých letech vlnu emocí, vzniklo dokonce několik petic proti vydání majetků. Odpůrci Salmů prohlašují, že hrabě byl za okupace členem tří nacistických organizací, že získal německé občanství na vlastní žádost a že jeho děti byly zapsány v Hitlerjugend. Salmovi dědici argumentují tím, že Salm se přihlásil k německé národnosti pod nátlakem. V době okupace byl upoután na lůžko, ale přesto údajně pomáhal ukrývat účastníky odboje. Materiálně prý také podporoval rodiny osob vězněných nacisty.

Původní majetek šlechtického rodu Salmů je rozsáhlý - tvoří jej 7000
hektarů pozemků a zámek v Rájci nad Svitavou.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.