Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Défago: triumf Švýcara po 22 letech

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ

VANCOUVER Švýcarský lyžař Didier Défago vyhrál ze soboty odložený sjezd ve Vancouveru a získal pro alpskou velmoc první olympijské zlato v královské disciplíně po 22 letech. Druhý skončil Nor Lund Aksel Svindal a bronz vybojoval Američan Bode Miller. Dvaatřicetiletý Défago se stal nejstarším olympijským vítězem ve sjezdu.

Před závodem přitom nepatřil mezi adepty na zlato, ale zejména skvělou jízdou v závěru trati loňského vítěze Světového poháru a mistra světa z Aare 2007 Svindala porazil o sedm setin. Třetí Miller, světový šampion ve sjezdu z Bormia 2005, zaostal o další dvě setiny a má třetí olympijskou medaili ve třetí disciplíně. Nedařilo se domácím lyžařům, nejlepší byl pátý Erik Guay.

Naprázdno vyšli i silní Rakušané, jejichž čest zachraňoval čtvrtý Mario Scheiber. Nedařilo se Michaelu Walchhoferovi, obhájce stříbra z Turína se musel spokojit s desátou pozicí.