Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dejte nový život starým bytům

Česko

5 designérských triků EVY HEYWORTH

Architektka Eva Heyworth má za sebou rekonstrukce interiérů Obecního domu a hotelu Paříž, ale zabývá se i novostavbami a rekonstrukcemi starých bytů. Doporučuje zachovat všechno zajímavé, co v bytě bylo. Historické detaily podle ní vytvářejí specifickou atmosféru. Základem je vyrobit kopie původních dveří a oken, dodat dřevěné podlahy. Do takto upraveného prostoru pak vkládá nový, moderní interiér. Přírodní materiály a barvy doplní bílou, stříbrnou a rozjasní detaily nebo solitéry třeba v červené nebo oranžové. Stačí méně barev, protože pestrá záplava přijde do bytu s aktivním životem.

1 Velké květináče

Používejte velkorysé rozměry nádob na rostliny a umisťujte je ve skupinách. Identické květináče se stejnými rostlinami vypadají dobře seskupeny ve větším počtu. Z květináčů Lechuza, které prodává pražská firma Alcor v Petrské ulici 9, lze vyjmout vnitřní část s květinou a přesadit ji jinam. Rostliny můžete pěstovat i jako hydroponie a každý květináč je vybaven vlhkoměrem. Cena jednoho kousku vysokého přibližně jeden metr je okolo 3500 Kč.

Tmavé prostory bytu, jako např. chodby bez denního světla, vylepšíte svítícími vázami. Naaranžujte do nich třeba zajímavě tvarovanou větev natřenou na bílo nebo květy umělých orchidejí. Velké a obří květináče a další designérské vychytávky vyrábí italská firma Serralunga a naleznete je v showroomu Linea Pura v Klimentské ulici 48.

2 Proplétaný koberec použitý na stěně

Chcete zútulnit vaši jídelnu? Pak si vyberte některý z úžasných papírových koberců od firmy Boca (www.bocapraha.cz) a nalepte ho na stěnu, spoje překryjte lištami v materiálu dveří. Takto pojednané zdi již není třeba ani zdobit obrazy.

3 Oboustranný krb

Lidé mají ve zvyku hledět do praskajících polen v krbu jen z jednoho úhlu, přitom ho často lze využít z obou stran. Umožní to oboustranná krbová vložka, kde z jedné místnosti přikládáte a z druhé jen pozorujete oheň. Jako obklad krbu nejlépe působí jednoduché velké plochy např. z cihel nebo z kamene. Osadíteli do hrany krbu lineární zápustná svítidla - např. značky Schmitz Leuchten, vynikne krb, i když nebude hořet. Cena světel je asi 19 000 Kč.

4 Dooblečte okno římskými roletami

Zatímco často používané klasické závěsy jsou vždycky na výšku, římské rolety jsou členěny podélně výztuhami z kovu. Vodorovné prošití dává prostoru příjemnější, lidské měřítko. Stejně dobře na psychiku působí i dřevěné stínicí žaluzie, které jsou vhodné také pro alergiky. Náměty na záclony s kovovými kroužky nebo římské rolety najdete v obchodu Dorian decor na Masarykově nábřeží 18, nedaleko Národního divadla.

5 Moderní běhoun

Zvykli jsme si klást koberce na podlahovou krytinu, ať je z drahého či laciného materiálu. Přitom někdy stačí dobrý nápad a efekt je dokonalý.

Hledala jsem pro interiéry moderní formu běhounu. Tyto koberce se totiž vyskytují pouze s perskými vzory či jako „hotelový typ“ se zvýrazněnými lemy. Nakonec mě napadlo sestavit běhoun ze čtverců 50 x 50 cm a zapustit ho do úrovně podlahy. Nyní mám variabilní koberec, jehož vzor si mohu čas od času změnit. Pokud se některý z čtverců ušpiní natolik, že jej už nelze důkladně vyčistit, odlepím ho a vyměním za jiný.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat