Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dejte si pozor na Bing Brothera

Česko

HI-TECH DIÁŘ Když někdo tak velký jako Microsoft spustí vyhledávač, o kterém sebevědomě prohlašuje, že je přímým konkurentem pro Google, pak to pozornosti médií nemůže ujít. Totéž však nelze říci o cenzurních praktikách, které jej provázejí už od jeho zrodu.

Patnácté výročí masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu v Číně bylo vhodnou příležitostí pro připomenutí tragického stavu lidských práv v této zemi, na němž svou měrou participují i západní společnosti. Ty ve snaze vyjít vstříc tamní vládě a proniknout na široký čínský trh mnohdy nerespektují základní principy lidské svobody, jako je například svobodný přístup k informacím. Google a jeho upravování výsledků vyhledávání citlivých slov už je v této oblasti pověstné. Když byl spuštěn vyhledávač Microsoftu Bing, kdekdo se nemohl ubránit srovnávání s Googlem. Tomu nahrává nejenom velice podobný layout, ale nyní bohužel i praktiky, kterými se snaží nepopudit tu či onu stranu.

Takže pokud byste právě teď seděli u počítače s indickou IP adresou a zadali do Bingu slovo „sex“, pak se na vás nevyvalí miliony odkazů, jak jsme zvyklí, ale pouze suchá hláška o tom, že by výsledky vyhledávání mohly obsahovat sexuálně explicitní obsah, pročež nebude vyhledávání provedeno.

Pornografie je totiž v Indii postavena mimo zákon, a to včetně její distribuce. Na zemi, která dala světu Kámasútru, je to více než přísné. Stejně tak bigotní je i snaha Bingu vyhnout se byť i teoretickým problémům.

Celé to tak připomíná scény týkající se newspeaku z Orwellova slavného románu 1984. V této knize se objevuje uměle vytvořený jazyk, který jeho uživatelům ani nedovolí pomyslet na nějakou špatnou (rozuměj protistátní) věc. Pokud se nějaké slovo ukáže jako potenciálně nebezpečné, je v nové verzi zrušeno úplně nebo nahrazeno opisem (například „špatný“ se řekne jako „ne-dobrý“; už si tak nemůžete ani myslet, že Velký bratr nebo Strana jsou špatní).

Když navíc uvážíte, že veškeré projevy sexuality byly v Orwellově utopické vizi rovněž přísně zapovězeny, nelze dělat nic jiného, než varovat: Dejte si pozor na Bing Brothera.

O autorovi| Ondřej Pohl, vedoucí sekce Svět techniky Lidovky.cz

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...