Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havarie vody v Dejvicích přinesla konkurenci mezi restaurace i bagety do škol

Česko

  18:41
PRAHA - Restaurace v Dejvicích, které i přes omezené zásobování pitnou vodou v pondělí otevřely, měly většinou sice méně hostů než v běžných dnech, zavírat ale přesto nechtějí. Základní a mateřské školy Dejvicích a Bubenči zase musely kvůli závadné vodě obsahující zdraví škodlivé bakterie změnit jídelníček.

Voda v pražských Dejvicích není pitná. Obyvatele této části o tom 24. května preventivně informovaly Pražské vodovody a kanalizace. foto: ČTK

Některé jiné dejvické restaurace si naopak dokonce libují, že mají více hostů než normálně, protože konkurence je nyní menší o zavřené podniky. Zaměstnanci těchto restaurací ale musejí nosit hodně vody z cisteren, aby mohly fungovat. 

Za kalamitu v Dejvicích může slepé rameno. Jinde nebezpečí nehrozí, říká šéf vodovodů

Menší zájem hostů potvrdily například bageterie Boulevard nebo restaurace Kulaťák na Vítězném náměstí. Podobně je na tom třeba i pizzerie Grosseto v ulici Jugoslávských partyzánů. Jinde si ale naopak menší konkurenci chválí. Například do jídelny poblíž Vítězného náměstí přišlo díky uzavření restaurací v okolí víc zákazníků.

„Ale je to vykoupené dřinou, pořád nosíme vodu. Přijít jsme museli o dvě hodiny dřív,“ uvedl provozovatel jídelny. K přistaveným cisternám musejí mnohokrát za den i zaměstnanci ostatních podniků, které zůstaly otevřené.

I místní školy musely zajistit nezávadnou vodu na pití i mytí rukou. Podle informací z webových stránek škol někde zvolili studenou kuchyni, například bagety a jogurty, jinde kuchařky připravily dětem i učitelům pizzu. Ve školních jídelnách se objevilo jednorázové plastové nádobí a příbory, neboť hygienici zprvu nedoporučovali v kontaminované vodě ani mýt nádobí.

Onemocněli i učitelé

Většina postižených škol požádala rodiče, aby dětem dali s sebou balenou vodu na pití a větší svačinu. Část mateřských škol zase vyzvala rodiče, aby pokud mohou, ať vzhledem k omezenému provozu nechali děti doma. Například Mateřská škola Terronská v pondělí nepřijímala děti matek, které jsou na mateřské dovolené. 

Základní škola Bílá musela kromě stravy řešit i jiný problém - velkou část učitelů postihly střevní potíže, uvedl ředitel školy Martin Molčík.

Voda v oblasti Dejvic a Bubenče obsahuje vyšší koncentrace koliformní bakterie, která způsobuje průjmová onemocnění a další střevní potíže. Mimořádná opatření mají platit minimálně do středy. Závadnou vodu nelze pít ani ji nelze použít při vaření, čištění zubů či mytí rukou a obličeje, dá se v ní prát. Podle posledního doporučení by obyvatelé postižených oblastí měli umyté nádobí opláchnout nezávadnou pitnou vodou.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat