Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Deka pro Topola

Česko

Šéf ODS bývá v bezvýchodných situacích nejsilnější

Premiér Mirek Topolánek přejal z médií boxerskou terminologii a na titulky, že ODS dostala v krajských volbách k. o., zareagoval sloganem Na levý hák odpovíme pravým hákem. Pomineme-li, že se slogan pro 2. kolo voleb do Senátu nelíbí ani některým kandidátům ODS, je celá paralela trochu nepřesná, aspoň co se Topolánka týče. Přesnější popis by totiž zněl, že premiér a šéf ODS nedostal levým hákem knockoutový direkt, ale že dostává setrvalou deku.

Tato vojenská „zábava“ spočívá v tom, že mazáci na vybraného jedince hodí deku a buší a kopou do něj hlava nehlava. Jedinec pod dekou navíc neví, kdy a kam přiletí další rána a kdo mu ji ještě uštědří.

Když si v pondělí kopl i prezident Václav Klaus, tvrdil jeden z občanských demokratů: „To už je jen další pecka. Topol jich teď dostává tolik, že už na tom nesejde.“ A pokračoval: „Ale paradoxně z něj cítím uvolnění. Byl zahnán do kouta, nemá co ztratit a zbývá mu jen bojovat. A v takové pozici byl vždycky nejlepší.“

Stačí si připomenout například minulé volební období, kdy ho část strany v čele s Vlastimilem Tlustým tlačila do spojení s ČSSD, kauzu Kořistka, povolební pat, neúspěch jeho první vlády, nedostatek hlasů pro vládu druhou. I tehdy byl šéf ODS ve zdánlivě bezvýchodných situacích. Aby se Pavel Bém s Václavem Klausem nepřepočítali i tentokrát.

Čtěte Téma na str. 3

Autor: