Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dekadence znovu žije

Česko

PRAHA/BRNO Výtvarný podzim v Česku obohatí projekt Decadence Now! Visions of Excess, který se uskuteční současně v pražské Galerii Rudolfinum, Uměleckoprůmyslovém museu, v Centru současného umění DOX, brněnském Domě umění a v Západočeské galerii v Plzni. Spolupracují na něm prestižní muzea a galerie z Evropy, Asie i Severní Ameriky a představí přes čtyřicet umělců (Joel Peter Witkin, Paul McCarthy, Damien Hirst, Robert Mapplethorpe, Pierre et Gilles, Ivan Pinkava a další).

Fenomén dekadence se v současném umění pravidelně objevuje po mnoho desetiletí a nyní je, jak potvrzují organizátoři projektu, znovu aktuální: „Apokalyptický pocit zmaru a krize naší civilizace podněcuje zvýšený zájem o temnou stránku lidského nitra i samotného světa.“ Tento fakt má na chystané výstavě dokumentovat množství doprovodných programů - série filmových projekcí i hudebních a divadelních představení.

Černobílé deformace Součástí tohoto projektu bude připravovaná brněnská expozice výrazného kontroverzního amerického fotografa Joela Petera Witkina. Witkin (* 1939 v Brooklynu) patří již od konce sedmdesátých let k představitelům světové fotografie, jeho práce jsou součástí významných světových sbírek. Přestože se vyjadřuje přísně „klasicky“ - černobílou fotografií - a často pracuje s odkazy na náboženská témata či po svém využívá inspiraci klasickými díly světového malířství (Goya, Redon, Miró, Hieronymus Bosch...), využívá „skandálních“ témat, erotického náboje, jeho „rekvizitami“ jsou zkroucené končetiny, zdánlivá ošklivost a deformace. Svou tvorbou ovlivnil mnoho dalších umělců ( u nás například Ivana Pinkavu, Václava Jiráska) i hudebníků.

Witkinova tvorba zatím nebyla v České republice významně představena, brněnská výstava by měla dokumentovat jeho dílo v celém spektru nejrůznějších souvislostí. Bude za účasti autora zahájena 30. září v Domě umění na Malinovského náměstí v Brně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!