Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Platy? Od začátku roku mi skončilo 30 pedagogů, v soukromém sektoru dostanou trojnásobek, zlobí se děkan

Hodina pravdy: protest proti nedůstojným podmínkám humanitních a společenskovědních oborů. Protestní pochod z náměstí Jana Palacha k soše Tomáše Masaryka, Praha. (28. března 2023) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Premium Rozhovor
Vysokoškolští pedagogové i studenti v úterý v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Do tohoto termínu mají univerzity nastínit kroky, které učiní pro zlepšení rozdílných výplat vyučujících.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před Úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS). Požadují navýšení peněz pro vysoké školy na úroveň průměru Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tedy zhruba o deset miliard korun ročně více než nyní.

Podle asociace by měly podfinancované fakulty letos dostat 1,4 miliardy korun, aby se situace stabilizovala. Ministr školství Balaš označil financování VŠ za dlouhodobě zanedbané. V pondělí avizoval, že se neformálně setká s premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle dokumentu, který minulý týden získala ČTK, by se rozpočet univerzit na odměňování pedagogů letos mohl mimořádně navýšit zhruba o 901 milionů korun.

Pokud ministerstvo školám finančně nepomůže, příští rok jich bude protestovat většina, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a šéf Asociace děkanů filozofických fakult Jan Stejskal.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!