Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děkan plzeňských práv se našel, objevil se ve Varnsdorfu

Česko

  10:40aktualizováno  14:21
VARNSDORF (Děčínsko) - Děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička se našel. Ráno pětašedesátiletého muže objevili po upozornění jednoho z místních obyvatel policisté u silnice v Dolním Podluží ve Šluknovském výběžku.

Nový děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička foto: ČTK

Zatím se neví, jak se tam dostal, řekl  děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Bližší informace by měla policie mít po lékařském vyšetření, kterému se musí hledaný muž podrobit. Růžička o sobě nedal vědět od 18. listopadu, kdy odešel ze svého bydliště v Praze.

"Jsme rádi, že se našel a je živý. Teď si přejeme, aby se prošetřil jeho zdravotní stav a aby se mu dařilo dobře," řekla rektorka Západočeské univerzity (ZČU) Ilona Mauritzová, která dnes kvůli děkanovi svolala mimořádnou poradu vedení. Podle ní může být vysvětlení jeho zmizení více.

"Nevíme, zda rodině neřekl, že někam jede, a oni si to nevysvětlili jinak. A i tím, že měl vypnutý telefon, tak jestli si třeba nechtěl odpočinout a být úplně sám," dodala.

Fakulta je stabilizovaná, tvrdí rektorka

Podle rektorky je dnes fakulta plně stabilizovaná. Proděkani pracují a mají rozdělené odpovědnosti. "Je to jako kdyby měl (děkan) dovolenou. Proto se k tomu minimálně týden nebudeme vyjadřovat, protože nemáme informace. Budu čekat, až se mi (děkan) ozve, a sám podá vysvětlení," dodala.

Fakulta musí nejdéle do úterního večera podat rozklad proti odebrání akreditace doktorského studijního programu, o niž přišla počátkem listopadu verdiktem ministerstva školství. Rektorát čeká na konečné stanovisko proděkanů a o rozkladu rozhodne další mimořádná porada vedení v úterý po 15:00. Proděkani dnes odpoledne předloží svůj návrh rektorce, ale bez vyjádření děkana.

"Vedení práv by mělo odůvodnit své stanovisko a mělo by říci, jak se cítí například silné v té personální oblasti a v zabezpečení vědeckého potenciálu, potřebného právě pro ty doktorské studijní programy," dodala rektorka.

Jak se Růžička dostal z Prahy do Šluknovského výběžku, zatím není jasné

Růžičku našli policisté ráno u silnice v Dolním Podluží a odvezli ho do Varnsdorfu. "Že tam pan Růžička je, to nám oznámil místní občan, který si ho spojil s fotkami z celostátního pátrání," řekl Haňka.

Jak se ale z Prahy dostal do odlehlého Šluknovského výběžku, to policie zatím neví, ještě před větším výslechem se totiž musí děkan podrobit lékařskému vyšetření. "Až po něm bude možné k případu říct něco víc," dodal mluvčí s tím, že další informace poskytne zřejmě až odpoledne.

Růžička stojí od loňského října v čele fakulty, kterou před časem zasáhla aféra s rychlostudenty. Před několika týdny ztratila právo udělovat titul JUDr., za což vinil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) právě Růžičku. Podle ministra Růžička selhal jako manažer, protože se nedohodl na spolupráci se svým loňským protikandidátem Karlem Eliášem, jenž stejně jako Růžička patřil k reformnímu křídlu na fakultě.

Růžička figuruje i v kauze Diag Human

Růžičkovo jméno se objevilo také v souvislosti s případem firmy Diag Human, která s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou a kde byl jedním z rozhodců. Ti v roce 2008 společnosti přiznali firmě náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří.

Už letos v červnu, když akreditační komise navrhla ministerstvu omezit plzeňským právům magisterský a pozastavit doktorský program, Růžička onemocněl a více než měsíc byl v pracovní neschopnosti. Kvůli srdeční slabosti a nevolnosti byl na pozorování v nemocnici.

Pokud by děkan situaci nezvládal nebo cítil zdravotní problémy, může odstoupit. Odvolat by ho mohl pouze akademický senát fakulty, jehož verdikt schvaluje rektor. Rektorka sama ho může odvolat pouze tehdy, pokud ji to odsouhlasí fakultní a následně univerzitní senát.

Stopy Květoslava Růžičky

  • Kauza na plzeňských právech vypukla na podzim 2009. Tehdy se přišlo na rychlostudenty a opsané závěrečné práce.
  • Loni v říjnu byl novým děkanem práv zvolen Růžička. Nečekaně porazil proděkana Karla Eliáše.
  • Kvůli údajně nedostatečné očistě pod jeho vedením ale letos oznámila odchod významná část akademického sboru, a to včetně Eliáše či ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.
  • Fakulta přišla v listopadu o právo udělovat titul JUDr. Zároveň přišla o jediný doktorský studijní program.
  • Růžička figuruje i v kauze Diag Human, který s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Růžička byl jedním z rozhodců.
  • Rozhodci v roce 2008 přiznali společnosti náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. Stát nezaplatil, spor podle firmy skončil. Peníze chtěla vymoci třeba podnětem k zabavení tří uměleckých děl zapůjčených na výstavu do Rakouska. Vídeňský soud v květnu firmě vyhověl a díla předběžně zabavil. Česko exekuci zvrátilo, Diag se ale odvolal. Odvolací soud už návrh zamítl.
  • Soud údajně uznal původně nárok firmy na odškodnění na základě podvrženého dokumentu, který předložil Diag. Nepřímo se v něm tvrdí, že arbitráž skončila. Pod dokumentem je podepsán právě Růžička.

Růžička zmizel na několik dnů už letos v červnu, když akreditační komise navrhla odebrat fakultě akreditaci pro doktorský program a omezit ji pro program magisterský. V té době byl navíc Růžička několik týdnů v pracovní neschopnosti a na studentských diskusních fórech se objevila dokonce informace, že se nechal hospitalizovat na psychiatrické klinice.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat