27. července 2011 12:14, aktualizováno  14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Děkujeme, bratře! oslavují norského vraha čeští radikálové

Anders Behring Breivik v policejním autě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anders Behring Breivik v policejním autě | foto: Reuters

PRAHA K útokům šíleného norského střelce se přihlásili čeští radikálové. Na svém webu mu za jeho čin děkují a oslavují ho. Policie jejich totožnost zatím nezná, weby extremistů ale dlouhodobě sleduje.

"Děkujeme, bratře. Zasáhl jsi zlo v jeho nejcitlivějších místech," píše na česky psaném webu White Media neznámý autor o Andersu Breivikovi. "Děkujeme. Inspiroval si mnoho dalších, kteří jsou připraveni zasvětit svůj život boji, na jehož konci bude Evropa silná, zdravá, čistá, vitální, prosperující a bezpečná," stojí dále v textu.

Stránka webu xenofobních extremistů White media

Příspěvek se objevil na webu českých a slovenských ultranacionalistů. Sami označují své stránky jako útočiště pro všechny, kteří vedou "odboj proti multikulturně-levičácké ideologii".

"Každý člověk by měl vnitřně ctít obranný rasismus. Měl by chránit své území, svou kulturu a především rasovou a etnickou harmonii - nedovolit křížení s primitivnějšími rasami a etniky," vysvětluje se v sekci O nás.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Hrdinný boj proti levičáckému 'jedu'

"Andersův čin nebyl podlý ani zbabělý. Nejednalo se o střelbu do bezbranných. Mnozí z nich byli dobře ozbrojeni. Byli vyzbrojeni jedem, kterým zabíjí svůj vlastní národ," ospravedlňují neznámí autoři tragédii.

Breivikova chladnokrevná akce byla podle nich nutná. "Význam Andersovy akce spočívá nejen v tom, že vzbudí zájem o problematiku boje proti multikulturalismu, ale také v tom, jak šokoval multikulturní levičácké struktury v celé Evropě."

ISLÁM TÉMATEM ČESKÝCH WEBŮ

V diskuzi, kde mohou čtenáři komentovat články, se však našly i názory, které chvalozpěv na Breivika odmítají. "Nelze obhajovat člověka, který zabil 90 lidí. To nejde! Je mi z vás špatně," píše čtenář s přezdívkou Smetyl.

Weby sledujeme, tvrdí policie

"Schvalování trestného činu je samozřejmě postihovatelné, policie se podobnými weby zabývá," řekl serveru Lidovky.cz Karel Kuchařík, vedoucí skupiny pro odhalování informační kriminality.

EVROPA V ROCE 2029

Ultranacionalistický web na sebe upozornil již před časem, kdy zveřejnil video Evropa v roce 2029. Snímek sestříhaný z různých filmů a zpravodajských záběrů v mnohém připomíná Breivikův manifest. "Názorově je White Media norskému střelci asi nejblíže," říká odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Policie internetové stránky extremistů monitoruje. "Pokud někdo zveřejňuje texty, které jsou v rozporu s českým právem, záleží na tom, kde se web fyzicky nachází," řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Pavla Kopecká. Článek oslavující norského střelce je uložen na počítači v americké Kalifornii.

Spojené státy podle Kopecké českým úřadům informace neposkytují, přesto má policie nástroje, jak totožnost jejich autorů zjistit. "Texty si zálohujeme a porovnáváme s našimi informacemi," říká mluvčí. Když se podaří totožnost autora dohledat, je možné ho trestně stíhat.

"Neonacisté, kteří umisťovali svoje texty na českých stránkách několikrát dohledáni a stíháni byli," říká odborník na pravicový extremismus Miroslav Mareš.

BREIVIK A KONSPIRAČNÍ TEORIE

Již několik dnů po střelbě se na českých neonacistických webech začaly objevovat obvyklé konspirační teorie o spiknutí svobodných zednářů, Židů či USA. Breivikovo běsnění podle nich mělo být součástí důmyslného plánu, který měl především očernit nacionalistické hnutí.

"Neonacisté nebo čeští nacionalisté Breivika nehájí, protože byl svobodoný zednář a podporoval Izrael," tvrdí Mareš. Názorově měl Breivik blízko především ke konzervativcům. "Vzhledem k brutalitě útoků se od něj budou ale tito lidé distancavat," dodává. Podle Mareše je norskému teroristovi ideově blízký jedině server White Media.

NORSKÁ TRAGÉDIE

Lidé vzpomínají na zemřelé před katedrálou v OsluBilance útoku je zatím 76 mrtvých: osm zahynulo při bombovém útoku ve vládní čtvrti a 68 bylo zastřeleno na ostrově Utoya.

Breivik je v současnosti ve vazbě. Pokud bude shledán vinným z terorismu, hrozí mu nanejvýš 21 let vězení. Norská prokuratura uvažuje, že ho obžaluje i ze zločinu proti lidskosti, což by mohlo vyústit v třicetiletý trest.

Lidovky.cz

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?