Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děkujeme Ebenům za Chlebíčky

Česko

V sobotu bylo rozhodnuto o vítězích „prvního kola“ hudebních cen Anděl.

Žánrová ocenění si odnesli Vladimir 518, OTK, David Dorůžka nebo Bratři Ebenové. PRAHA Tradičně zajímavější část hudební ankety Akademie populární hudby se uskutečnila v sobotu večer v pořadu České televize Noc s Andělem. Ve všech sedmi kategoriích (hard & heavy, taneční scéna, r’n’b & hip hop, world music, jazz & blues, folk & country, alternativní scéna, ska & reggae) hlasovali dvoukolově odborníci a hudební publicisté, kteří dané styly celý rok sledují.

Letos si ceny za nejlepší desky svých žánrů odnesli Vladimir 518, Terne Čhave, Bratři Ebenové, OTK, David Dorůžka, První hoře a Prague Ska Conspiracy.

Gipsy.cz tentokrát neuspěli Raper Vladimir 518, člen PSH a také šéf labelu BiggBoss, se svou deskou s názvem Gorila vs. Architekt uspěl u porotců zaměřených na nekonkrétní a rozsáhlou taneční oblast, hip hop a rhythm and blues. „Naštěstí“ zas takový výběr na české hudební scéně není, tedy fronta na nominace se nestála. Letos se jí pyšní ještě nováčci Cartonnage a pionýři Pio Squad.

„Ocenění má pro nás samozřejmě velkou váhu. Vždyť jsou to lidé z hudební branže, a když se rozhodnou dát vám hlas, je čeho si vážit,“ řekl Marek Eben, který s uskupením Bratři Ebenové vyhrál v kategorii folk & country. Jejich album Chlebíčky bylo zároveň jedno z nejprodávanějších v loňském roce. O Anděla v této kategorii soutěžili ještě Ivan Hlas a písničkář Ondřej Ládek, který si říká Xindl X.

Skupina Terne Čhave bodovala s nahrávkou s názvem More, Love! v kategorii world music. Předběhla nejen Čankišou, ale kupodivu i formaci Gipsy.cz, která jinak se svou deskou Reprezent sklízí úspěchy všude možně.

Deska Silently Dawning Davida Dorůžky nejvíce zaujala porotu kategorie jazz & blues. Dorůžka měl konkurenci v nových deskách zpěvačky Yvonne Sanchezové a společném počinu Vertigo Quintetu a Doroty Barové.

Fanoušci tvrdší muziky museli trochu zatnout zuby, protože cenu v kategorii hard & heavy si odnesla jičínská kapela První hoře s nahrávkou Lamento. Od pohledu silnější adepti přitom byli Dark Gamballe, ovšem zejména ostravští Malignant Tumour s nahrávkou In Full Swing. I když nevyhráli, určitě by bylo zajímavé, kdyby je pořadatel Andělů vybral jako hosta slavnostního předávání tuto sobotu. Skladba We Are the Metal by mohla publiku pražského Top Hotelu, které se přišlo podívat na skupinu Richarda Krajča Kryštof, zásadně rozšířit obzory.

V kategorii zaměřené na ska a reggae se letos utkali kamarádi Prague Ska Conspiracy, Discoballs a Fast Food Orchestra. Cenu si nakonec odnesla Conspirace s albem Life on Ropes, které v době vydání umístili zadarmo na internet.

Nejsilnější a nejvyrovnanější kategorií byla letos alternativní scéna. Deska Okolo skupiny OTK sklízela nadšené reakce fanoušků i kritiky, stejně jako album Střela zastavená v jantaru brněnského uskupení Květy nebo skvělé nahrávky Fonók experimentální dvojice DVA. Anděla nakonec získala „Otka“, která svůj úspěch oslavila vystoupením na charitativní akci Silver Rocket pro Jáchyma v žižkovském klubu Matrix.

Výsledky dalších kategorií letošních Andělů budou vyhlášeny tuto sobotu 21. března. Nejvíc šancí na vítězství má skupina Kryštof.

***

Výsledky žánrových

Andělů 2009

hard & heavy

První hoře: Lamento

(Blackpoint)

taneční scéna,

r’n’b & hip hop

Vladimir 518: Gorila vs.

Architekt

(Bigg Boss / Sony BMG)

world music

Terne Čhave: More, Love!

(Indies Scope)

jazz & blues

David Dorůžka:

Silently Dawning

(Animal Music)

folk & country

Bratři Ebenové: Chlebíčky

(Sony BMG)

alternativní scéna

OTK: Okolo

(Silver Rocket)

ska & reggae

Prague Ska Conspiracy: Life

on Ropes (vlastní náklad /

/Grover Records)

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!