8. června 2009 17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dělnická strana se těší na peníze od daňových poplatníků

Lídr krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas hovoří k občanům Litvínova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas hovoří k občanům Litvínova. | foto: Miroslav RadaČTK

PRAHA Krajně pravicovou Dělnickou stranu a nacionalistickou Národní stranu, o nichž se před volbami do Evropského parlamentu mluvilo hlavně kvůli jejich kontroverzním spotům, podpořily o víkendu zejména některé obce Ústeckého a Karlovarského kraje.

Dělnickou stranu (DS) volilo největší procento lidí ve Všehrdech na Chomutovsku, kde ji podpořilo 46 občanů. To představuje 32 procent tam odevzdaných platných hlasů. Největší počet lístků hlasujících pro DS pak byl ve volebních urnách v Litvínově na Mostecku. Volební komisaři jich napočítali 377.

Národní strana získala nejvíce procent v obci Zvěřínek na Nymbursku. Hlas jí dalo 17 voličů, což jí zajistilo dvacetiprocentní tamní podporu. Nejvíce hlasů pak dostala od obyvatel Chodova na Sokolovsku. Devětačtyřicet odevzdaných hlasů tam ale představuje jen 2,2 procenta hlasů.

Za celé Česko získala Dělnická strana zhruba procento hlasů, Národní strana pak asi čtvrt procenta; obě tak skončily v poli poražených.

Všichni, kteří získali jedno a více procent hlasů, dostanou od státu příspěvek na úhradu volebních nákladů. Každý hlas se ocení 30 Kč. Peníze tedy dostane i Dělnická strana, jíž se stát už jednou pokusil kvůli propojení s neonacisty zakázat.

Národní a Dělnická strana se při kampani postaraly o rozruch svými mítinky a protiromsky laděnými předvolebními spoty. Česká televize i Český rozhlas je odmítly vysílat a podaly kvůli spotům trestní oznámení.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!