Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demagog.cz: Nejvíce lží navršil v debatě na ČT Miloš Zeman

Nejvíce lží zaznělo v pořadu Hyde Park z úst Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvíce lží zaznělo v pořadu Hyde Park z úst Miloše Zemana. | foto: Demagog.cz

PRAHA Říkají nám kandidáti na prezidenta skutečně pravdu? Autoři projektu Demagog.cz se to rozhodli zjistit. Všechna tvrzení uchazečů o Hrad v televizním pořadu ČT podrobili detailní analýze. Výsledek? Ukázal se jednoznačný vítěz i hlavní poražený.

Prosincový průzkum agentury CVVM ukázal, že zhruba 12,5 procenta voličů se stále ještě nerozhodlo, komu dají v přímé volbě prezidenta hlas. Kdo by chtěl vybírat podle pravdomluvnosti kandidátů, ten uvítá následující statistiku.

Pravdivost tvrzení prezidentský kandidátů v pořadu Hyde Park podle Demagog.cz.

Pravdivost tvrzení prezidentský kandidátů v pořadu Hyde Park podle Demagog.cz.

Všech devět uchazečů o Hrad se v uplynulých dnech postupně objevilo v televizním pořadu Hyde Park. A právě na tvrzení, která v něm z jejich úst zazněla, se zaměřil projekt Demagog.cz.

Pravdomluvný Dienstbier, lhář Zeman

Jednoznačným vítězem se stal Jiří Dienstbier (ČSSD). Ani jedno z tvrzení, které lidé z Demagog.cz detailně rozebírali, nebylo lživé či neověřitelné. Dobrou bilanci má i Jan Fischer. Relevantnost dvou jeho tvrzení sice nešlo ověřit, ostatní však byla pravdivá. Podobně si vedl i Karel Schwarzenberg (TOP 09). Až na jeden zavádějící výrok mluvil v pořadu pravdu.

Naopak hlavním poraženým se stal Miloš Zeman (SPOZ). Kandidáta, který rád opravuje novináře při sebemenší mýlce, přistihl Demagog.cz hned při pěti lžích. Další dva jeho výroky byly zavádějící a u tří nešlo ověřit jejich pravdivost. Osmkrát pak Zeman pronesl tvrzení pravdivá.

Zemanovy lži

  • Víte, za mé vlády se zvýšila minimální mzda z 2500 korun na 8000 korun...
  • (Víte, za mé vlády se zvýšila minimální mzda z 2500 korun na 8000 korun), ale bohužel ty další vlády, pokud vím, už ji dále nezvyšovaly.
  • Mohu jenom suše konstatovat, že společnost Lukoil vydala oficiální prohlášení, kde říká, že nám nedala ani korunu, přímo ani nepřímo.
  • Před 10 lety se ze státního rozpočtu vydávalo 30 procent výdajů na investice, dnes je to 10 procent.
  • Lidová strana byla ve všech vládách od roku 1918, včetně vlád Národní fronty.

PROČ JSOU VÝROKY LŽIVÉ A JAK JE TO SPRÁVNĚ? ČTĚTE ZDE.

Ostatní kandidáti byli se lživými výroky opatrní. Pokud už z úst nepravdu vypustili, učinili tak během pořadu maximálně jednou. Avšak je nutné dodat, že zazněla i řada výroků, jejichž pravdivost nebylo možné ověřit.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!