Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demagog.cz: Nejvíce lží navršil v debatě na ČT Miloš Zeman

Česko

  8:00
PRAHA - Říkají nám kandidáti na prezidenta skutečně pravdu? Autoři projektu Demagog.cz se to rozhodli zjistit. Všechna tvrzení uchazečů o Hrad v televizním pořadu ČT podrobili detailní analýze. Výsledek? Ukázal se jednoznačný vítěz i hlavní poražený.

Nejvíce lží zaznělo v pořadu Hyde Park z úst Miloše Zemana. foto: Demagog.cz

Prosincový průzkum agentury CVVM ukázal, že zhruba 12,5 procenta voličů se stále ještě nerozhodlo, komu dají v přímé volbě prezidenta hlas. Kdo by chtěl vybírat podle pravdomluvnosti kandidátů, ten uvítá následující statistiku.

Pravdivost tvrzení prezidentský kandidátů v pořadu Hyde Park podle Demagog.cz.

Všech devět uchazečů o Hrad se v uplynulých dnech postupně objevilo v televizním pořadu Hyde Park. A právě na tvrzení, která v něm z jejich úst zazněla, se zaměřil projekt Demagog.cz.

Pravdomluvný Dienstbier, lhář Zeman

Jednoznačným vítězem se stal Jiří Dienstbier (ČSSD). Ani jedno z tvrzení, které lidé z Demagog.cz detailně rozebírali, nebylo lživé či neověřitelné. Dobrou bilanci má i Jan Fischer. Relevantnost dvou jeho tvrzení sice nešlo ověřit, ostatní však byla pravdivá. Podobně si vedl i Karel Schwarzenberg (TOP 09). Až na jeden zavádějící výrok mluvil v pořadu pravdu.

Naopak hlavním poraženým se stal Miloš Zeman (SPOZ). Kandidáta, který rád opravuje novináře při sebemenší mýlce, přistihl Demagog.cz hned při pěti lžích. Další dva jeho výroky byly zavádějící a u tří nešlo ověřit jejich pravdivost. Osmkrát pak Zeman pronesl tvrzení pravdivá.

Zemanovy lži

  • Víte, za mé vlády se zvýšila minimální mzda z 2500 korun na 8000 korun...
  • (Víte, za mé vlády se zvýšila minimální mzda z 2500 korun na 8000 korun), ale bohužel ty další vlády, pokud vím, už ji dále nezvyšovaly.
  • Mohu jenom suše konstatovat, že společnost Lukoil vydala oficiální prohlášení, kde říká, že nám nedala ani korunu, přímo ani nepřímo.
  • Před 10 lety se ze státního rozpočtu vydávalo 30 procent výdajů na investice, dnes je to 10 procent.
  • Lidová strana byla ve všech vládách od roku 1918, včetně vlád Národní fronty.

PROČ JSOU VÝROKY LŽIVÉ A JAK JE TO SPRÁVNĚ? ČTĚTE ZDE.

Ostatní kandidáti byli se lživými výroky opatrní. Pokud už z úst nepravdu vypustili, učinili tak během pořadu maximálně jednou. Avšak je nutné dodat, že zazněla i řada výroků, jejichž pravdivost nebylo možné ověřit.

ČTĚTE TAKÉ:

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...