Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demagog.cz: Nepravdám vévodí Okamura. Řekl jich víc než Dienstbier za 2 roky

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Končící rok bilancuje i analytický server Demagog.cz, který se dlouhodobě zaměřuje na pravdomluvnost českých politiků. Ač se podle analýzy rok 2014 obešel bez větších lží či přešlapů, přesto z něj pár politických osobností nevyšlo s čistým štítem. Například poslanec hnutí Úsvit Tomio Okamura stihl za jeden pořad nasbírat více nepravd než ministr Jiří Dienstbier za dva a půl roku dohromady. A nepravdy zaznívají často také v Poslanecké sněmovně.

  • Rok 2014 přinesl České republice hned troje volby, a tak měl analytický server Demagog.cz opravdu napilno.
  • Pozornosti serveru ale neunikly ani tradiční debaty v rádiu i televizi či jednání v Poslanecké sněmovně.
  • Celkem Demagog ověřil přes 1 400 výroků českých politiků v téměř 80 debatách.

Z analýzy serveru Demagog.cz, který bilancoval rok 2014, vyplývá, že politici klamou více v předvolebních debatách a když se domnívají, že je nikdo takříkajíc nehlídá. To se týká například projevů v Poslanecké sněmovně, kde nepravdivé informace zaznívají velmi často.

Demagog se v letošním roce také zaměřil na více typů médií, kterými čeští politici komunikují se svými voliči.

„Dávat pozor na to, co pronášejí, museli nejen v televizi, ale i v řadě rozhlasových pořadů, novinových rozhovorech i při svých vystoupeních ve sněmovně. Právě v posledním ze zmiňovaných případů vycházejí zástupci lidu výrazně hůře než v běžných debatách, jak ukazuje i nedávné vystoupení Andreje Babiše k novému rozpočtu,“ uvedli analytici Michal Zeman a David Kopecký.

Nelichotivé skóre pro Tomia Okamuru

Podle Demagoga.cz je ale valná většina debat českých politiků bez problémů. Z analýzy dokonce vyplývá, že ve více než polovině z celkových 78 relací zaznělo dva a méně nepravdivých a zavádějících výroků. V 17 z nich dokonce ani jeden.

„Naopak zcela nejhůře dopadl Tomio Okamura v březnových Otázkách, kdy stihl za tento jediný pořad nasbírat více nepravd a zavádění než jeho spoluřečník ze studia Jiří Dienstbier za celého dva a půl roku, co je v našem hledáčku,“ uvedl server.

Končící rok bilancuje i analytický server Demagog.cz, který se dlouhodobě...

Překvapením nebude jistě ani to, že nepravdivé či zavádějící výroky se objevují nejčastěji ve volebních kampaních. Jejich četnost vzrůstá až o 21 % než ve zbytku roku. „Voliči by tedy měli vždy, když se bojuje o politická křesla, zpozornit, jelikož je pravděpodobnější, že se potkají s nějakou podpásovkou,“ doporučuje Demagog.cz.

Například ale volby do Evropského parlamentu vyšly jako nejkorektnější ze všech třech letošních volebních klání. Měly více než 70 % pravdivých výroků. Naopak až nadprůměrné množství nepravdivých tvrzeních zaznělo ve volbách komunálních.

„Celkem 217 výroků z nejvýznamnějších českých měst se pak sešlo při analýze komunálních voleb. Lokální politici a političky se ovšem moc nevytáhli. Více než čtvrtina prověřovaných tvrzení byla nepravdivá nebo zavádějící.“ Pokud jde o faktickou korektnost, je podle demagoga paradoxně vysoká politika čistší než regionální.

Celou bilanci serveru Demagog.cz si můžete přečíst ZDE.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...