Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Politici přistiženi při lhaní. Hejtman zapřel třetinu platu

Česko

  7:00
PRAHA - Letos poprvé začaly být výroky politiků v diskuzních pořadech pod drobnohledem. I do Česka totiž dorazil projekt Demagog, který začal ověřovat, zda politici na veřejnosti říkají pravdu. Ukázalo se, že ne vždy tomu tak je. Lidovky.cz přináší výběr lživých výroků, které sami analytici projektu považují za nejzásadnější.

Demagog.cz vybral nejvíce lživé výroky politiků z jednotlivých politických stran. foto: Shutterstock

Proč politici opravdu lhali, o tom můžeme jen spekulovat, ale zdá se, že se snažili před veřejností ukázat v lepším světle. Případně působit skromněji. To může být i případ hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, který si nevzpomněl, že má plat zhruba o třetinu vyšší, než tvrdil. 

Stanislav Mišák (ČSSD, hejtman Zlínského kraje)

  • Otázka z publika: "Hejtman má kolik, prosím?" S. Mišák: "50." (myšlen plat ve výši 50 tisíc korun)

Mišákova odpověď je lživá. Hejtman Zlínského kraje má totiž nárok na odměnu ve výši 77 tisíc korun. (více zde)

"Naše strana je skvělá a všechno hned řeší." To je zhruba postoj předsedy sociálních demokratů.

Bohuslav Sobotka (ČSSD, předseda strany)

  • "My v sociální demokracii postupujeme velmi důsledně. To znamená, pokud se vůči některému z našich členů objeví konkrétní podezření, tak tu věc řešíme. To znamená, že buď rezignuje na své veřejné funkce, nebo odchází ze sociální demokracie."

Jak zjistil Demagog.cz, ne vždy tato Sobotkou popisovaná praxe v ČSSD platí. (více zde)

Někteří politici trpí selektivní pamětí. Když se jim to hodí, tak zapomenou i na to, jak hlasovali někteří kolegové z poslaneckého klubu. Jako příklad může sloužit i samotný premiér Petr Nečas.

Petr Nečas (ODS, předseda strany)

  • "Všichni poslanci ODS podpořili důchodovou reformu."

Premiér Petr Nečas se při tomto konstatování poněkud "přepočítal". Někteří poslanci ODS se totiž hlasování zdrželi. (více zde)

Aby to vyznělo dramatičtěji, hovoří politici, většinou z řad opozice, o kroku, který nemá obdoby. Nemyslí tím něco pozitivního, ale většinou chtějí podtrhnout, že právě tato vláda, které jsme tu kdy měli, je ze všech nejhorší.

Vojtěch Filip (KSČM, předseda strany)

  • "To, že se (předseda vlády) uchýlil ke kroku,který nemá obdoby v České republice, mě velmi smutně překvapilo (míněno, že požádal o vyslovení důvěry vládě)."

Předseda KSČM zapomněl, že ke stejné situaci došlo v roce 1997 za vlády Klause či v roce 2003, kdy byl premiérem Vladimír Špidla. (více zde)

Počty kolem státního rozpočtu a daňové zátěže jsou někdy pořádně zamotané. Ale že by se v nich nevyznal ani samotný ministr financí?  

Miroslav Kalousek (TOP 09, 1. místopředseda strany)

  • "I po tomto daňovém balíčku, který byl tedy napodruhé prosazen, bude daňová zátěž o dvě procenta daňové kvóty nižší, než byla za pana ministra Sobotky."

Daňová kvóta se bude příští rok pohybovat přinejlepším na podobné úrovni jako v letech 2002-2006. Rozhodně nebude o dvě procenta nižší. (více zde)

Může to být jen prostý omyl, ale také může jít o vědomou snahu dodat svým slovům patřičnou váhu. Dvakrát je málo. Tak řekněme raději třikrát, to by mohlo zapůsobit.

Petr Gazdík (TOP 09, předseda poslaneckého klubu)

  • "Pan prezident už ten postup (že opakovaně navrhl stejného kandidáta na soudce) zopakoval několikrát, kdy místy i třikrát navrhoval stejného kandidáta."

Maximálně dvakrát navrhl prezident Senátu stejného kandidáta ke jmenování ústavním soudcem. Tvrzení Petra Gazdíka bylo lživé. (více zde)

Když už chce poslanec něco tvrdit o svých politických oponentech, měl by si nejprve zjistit fakta. Ale ono asi zní mnohem lépe, když se někdo někdo opírá do vlády, než kdyby řekl, že něco dělá špatně i opozice.  

Radek John (VV, předseda strany)

  • "Senát teď napravuje nějaké věci, kde koalice zcela selhala. Konkrétně ODS a TOP 09 si v zákoně o znečišťování ovzduší prohlasovala, že se nebude platit za znečišťování."

Výrok je podle Demagoga hodně zavádějící, protože John zapomněl, že velká část poslanců za TOP 09 hlasovala proti této novele a naopak ji podpořila velká část poslanců za ČSSD a všichni poslanci KSČM účastnící se hlasování. (více zde)

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...