17. listopadu 2017 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demokracie v kaši a ‚Drahoš na střeše‘. Češi slavili 17. listopad

Svíčky na Národní třídě a pocta Václavu Havlovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svíčky na Národní třídě a pocta Václavu Havlovi. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Trikolora, svíčky a transparenty. V opojení svařáku se v pátek Češi vydali do ulic, aby si připomněli výročí 17. listopadu. Tématem byly především volby: ať ty nedávné parlamentní, či stále rychleji se blížící prezidentské.

Lidé přišli zapálit svíčky i na náměstí Václava Havla.
Národní třída, srdce a symbol odporu proti komunismu.

Lamentování nad nedostatkem politické kultury a „kaší, ve které se ocitla demokracie“ bylo tématem řady improvizovaných pouličních debat, ale i proslovů na pódiích, a to zejména na akcích v rámci Festivalu svobody.

Václav Havel jako symbol listopadových událostí z roku 1989.

Václav Havel jako symbol listopadových událostí z roku 1989.

Svátek svobody, tedy 28. výročí 17. listopadu 1989, kdy začala Sametová revoluce, letos narušil nepříjemný déšť, svíčky Pražanům však uhasit nedokázal.

Od rána se pod dozorem policejních kordonů začali scházet lidé, kteří chtěli vidět oblíbené řečníky i si vzpomenout na léta 1989 a 1939. Ospalá ranní atmosféra nejprve podbízela spíše k pasivnímu přihlížení, při kterém se několik návštěvníků dotazovalo, jestli by přeci jen nepřijela tramvaj (celý den po Národní třídě tramvaje nejezdily). Ještě než na chodnících Národní třídy stihly uschnout první kapky vosku, se však místo začalo hemžit tvory jiného druhu – totiž novináři a politiky.

Andrej Babiš a Robert Pelikán na Národní třídě během oslav 17. listopadu.

Andrej Babiš a Robert Pelikán na Národní třídě během oslav 17. listopadu.

Petr Fiala před památníkem na Národní třídě.

Petr Fiala před památníkem na Národní třídě.

Zavzpomínat přišli i členové strany TOP 09 Miroslav Kalousek a Karel...

Zavzpomínat přišli i členové strany TOP 09 Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg.

Na Národní třídě vzpomínal i bývalý prezident Václav Klaus se synem.

Na Národní třídě vzpomínal i bývalý prezident Václav Klaus se synem.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uctívá památku na Národní třídě.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uctívá památku na Národní třídě.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura také zavítal na Národní třídu.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura také zavítal na Národní třídu.

Prvním několika hodinám oslav, do kterých občas organizátoři zaveleli „zvuková zkouška, hej rup“, dominoval zejména namlouvací tanec aktivních a srdceryvných politiků, kteří v kolečku novinářů hlásali o demokracii a všem, co se s ní pojí – zejména logicky vlastní osobě. Mezi prvními na místě byl i vítěz parlamentních voleb Andrej Babiš (ANO), jenž si během zapalování svíčky mohl poslechnout například pokřiky o STB či kauze týkající se podezření z dotačního podvodu spojeného s farmou Čapí hnízdo.

Tonda Blaník (herec Marek Daniel) se převlékl za Václava Havla. Podobně...

Tonda Blaník (herec Marek Daniel) se převlékl za Václava Havla. Podobně pozoruhodnou trojjedinost dokáže zahrát v českém prostředí snad už jen hradní mluvčí Ovčáček.

Vytáhlí příslušníci SNB salutují Tondovi Blaníkovi (herec Marek Daniel), který...

Vytáhlí příslušníci SNB salutují Tondovi Blaníkovi (herec Marek Daniel), který se převlékl za Václava Havla.

Co by to bylo za 17. listopad bez připomínky obludných příslušníků komunistické...

Co by to bylo za 17. listopad bez připomínky obludných příslušníků komunistické policie SNB?

Dorazil i Tonda Blaník, hlavní postava z politiko-satirického seriálu Kancelář...

Dorazil i Tonda Blaník, hlavní postava z politiko-satirického seriálu Kancelář Blaník, který vysílá internetová televize Stream.cz.

Když počet návštěvníků konečně překonal čísla, která společně formovali novináři a politici, pozornost na sebe na Národní třídě stáhl zejména Marek Daniel alias Tonda Blaník, který se svým týmem natáčel části chystaného celovečerního filmu. Jeho hlasité výkřiky Národní třídu začaly konečně probouzet.

Fronta se tvořila zejména u Rukou, tedy u pamětní desky 17. listopadu, kde si nejeden člověk nad žárem pamětních plamínků ohříval ruce. Dav nabobtnal do ještě větší míry, když se krátce po oficiálním zahájení akce ukázal bývalý český prezident Václav Klaus. Tlačenice se ale nelíbila všem, například uplakaná pětiletá dívenka si hlasitě stěžovala matce, že by si také ráda svíčku zapálila.

Michal Horáček, kandidát na prezidenta, na Národní třídě.

Michal Horáček, kandidát na prezidenta, na Národní třídě.

Mirek Topolánek s manželkou Lucií na Národní třídě.

Mirek Topolánek s manželkou Lucií na Národní třídě.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se svou ženou u památníku na Národní třídě.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se svou ženou u památníku na Národní třídě.

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer promlouval s Jiřím Dienstbierem mladším.

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer promlouval s Jiřím Dienstbierem mladším.

Dorazila i řada prezidentských kandidátů. Večer si na Václavské náměstí organizátoři Festivalu svobody pozvali Jiřího Drahoše, Marka Hilšera a Pavla Fishera. Například Michal Horáček ale pozvánku neobdržel, čemuž se v podvečer velmi podivoval. Jeho fanoušci věřili, že „ty městské liberály ještě přesvědčí“. „Lepší Horáček v hrsti, nežli Drahoš na střeše,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden z Horáčkových příznivců, který prý tomu, že právě Horáček má jako jediný šanci porazit současného prezidenta Miloše Zemana.

To je Zeman?

Organizátoři na Národní třídě i Albertově si vzhledem k nepříznivému počasí mohli spokojeně mnout ruce, ne všude byla účast však tak pochvalná. Zejména pravicoví extrémisté, kteří měli sraz na Jungmannově náměstí pod dohledem republikána Miroslava Sládka, se počtem nevyrovnali ani zvědavcům, kteří si je přišli vyfotit či se pousmát nad proklamacemi o „Sametovém podvodu“, o kterém Sládek hovořil.

Policie zadržela dva lidi, kteří se účastnili akce DSSS. Dostali se do potyčky...

Policie zadržela dva lidi, kteří se účastnili akce DSSS. Dostali se do potyčky s těžkooděnci.

Zásah policie při pochodu DSSS.

Zásah policie při pochodu DSSS.

Skupinka se ze své startovní čáry prošla i na nedalekou Národní, kde z nich díky policejnímu doprovodu byly vidět prakticky pouze vlajky. Když už si jich návštěvníci všimli, spíše se divili, o koho že to vlastně jde. „To je Zeman?“ divil se jeden náctiletý účastník, když kolem něj shromáždění proplulo. Prezident Zeman se ovšem oslav 17. listopadu nijak neúčastnil.

O moc větší úspěch nemělo ani uskupení Dělnické strany sociální spravedlnosti, kde „Čechy Čechům“ pokřikovalo maximálně sto lidí. Zdejší účastníci byli ovšem přeci jen akčnější a kromě toho, že nakonec dva z nich policisté zatkli, se kuriózně pouštěli i jeden do druhého. Ještě na Václavském náměstí, odkud pochod vyrazil, se postarší pán pustil do mladšího muže s tím, že on tedy rozhodně nemá rád fašismus. „Ty tady nemáš co dělat a nemáš mi co říkat!“ halekal, než spor ukončili policisté.

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR VÝVOJE - KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz