Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Demokracii nevěří už dvě třetiny Čechů. Vinu nese i Klausova amnestie

Počet lidí nespokojených s fungováním demokracie v Česku vzrostl. Nyní jich jsou více než tři pětiny, před rokem tento postoj zastávala asi polovina lidí. Vyplývá to z výsledků únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulišek 13.3.2013 18:42

jeste

Demokracie? filosofTytler napsal:

"Demokracie nemůže existovat jako permanentní forma vlád. Demokracie může trvat pouze tak dlouho, nežli voliči zjistí, že si mohu dovolit odhlasovat velkorysé výhody na účet státní pokladny. Od této chvíle hlasuje většina vždy pro ty kandidáty, kteří jí slibují nejvíce požitků z veřejných financí. Proto demokracie vždy zkolabuje kvůli nedostatku finanční odpovědnosti. Průměrná doba trvání vrcholu velkých světových civilizací byla přibližně dvě století a všechny postupně procházely těmito stádii: od otroctví k víře, od víry k odvaze, od odvahy ke svobodě, od svobody k hojnosti, od hojnosti k sobectví, od sobectví k sebeuspokojení, od sebeuspokojení k apatii, od apatie k závislosti, od závislosti zpět k otroctví."

J. Kulišek 13.3.2013 17:09

poznamka

No docela chapu, ze se poskomunisticky rezim cechum nelibi. Kdyz se upozornovalo, ze demokracie bude v cesku mocna tak za dve generace, dost lidi si s toho delalo legraci a hrozne se jim libil napad, ze nechame komunisty, aby nam zavedli kapitalismus

 S temi 24 procenty ktere rikaji, ze za sovetske okupace bylo lepe nez dnes,to neni tak hrozne, vzdyt podle vcerejsiho clanku si kolem 40 procent rakusanu mysli, ze za nacisticke okupace Rakouska bylo dobre.

M. Tomášek 13.3.2013 15:41

Demokracie v ČR?

Nemohu se zbavit dojmu, že tu demokracii nemáme právě díky těmto 2/3 Čechů...

A. Novák 13.3.2013 14:36

v příštích volbách volte komunisty.

uvidíme, co pak budou ty dvě třetiny říkat, až bude premiérem Grebeníček.

M. Komárek 13.3.2013 14:16

Češi nevěří ničemu a nikomu. Ani sami sobě.

Nevidím důvod, proč by věřili nějak většinově demokracii. Důležité je, aby věřili polským potravinám v nákupních řetězcích ...

v. čajka 13.3.2013 12:07

Lidi se pletou

Demokracie a systém, který je aktuálně v naší zemi jsou dvě rozdílné věci. Proto by lidé měli vzít rozum do hrsti a ke své vlastní škodě nemíchat jedno s druhým.

J. Kliment 13.3.2013 12:02

Pozoruhodné.

Tak Češi nevěři na demokracii. A co takhle gravitaci - té věří? Co Ohmův zákon, Pathagorova věta, Ludolfovo číslo, teorie relativity - to také většina nechápe, a je to snad důvod k popření jmenovaného? Demokracie není státní zřízení, je to způsob vládnutí - a kupříkladu Velká Británie je monarchie zřízením a zároveň demokracie způsobem vlády. Jestli lze něčemu nevěřit pak jsou to špatně zvolení zastupitelé. A tedy hlavně schopnost voličů dobře a zodpovědně  volit.

P. Čech 13.3.2013 11:57

Nazývejme věci pravými jmény!!!!

Demokracie v České republice nemůže fungovat ani nefungovat. Z jednoho prostého důvodu. Žádná demokracie zde totiž není. Společenský systém v České republice nastolený je možno nazvat pouze socialismem, notně stříknutým anarchií. S demokracií nemá nic společného, poněvadž zde nevládne většinová vůle občanů, jakožto nejzákladnější předpoklad demokratického zřízení. V ČR vládne výrazně menšinová vůle straníků a jejich politických stran. Jedná se o diktaturu menšiny nad většinou, dá se říci téměř absolutní.

J. Čížek 13.3.2013 11:38

DEMOKRACIE ve světě

http://www.promonarchii.cz/index.php/vite-ze/37-sedm-z-deseti-nejsvobodnjich-stat-na-svt-jsou-monarchie

J. Zetík 13.3.2013 11:22

Re: Novinářská kachna

Také si myslím,že lidovky pustili na své stránky nějakého provokatéra z okruhu mentálně vyšinutých jedinců!

J. Zetík 13.3.2013 11:17

Už se zapomělo

Už se zapomělo,že komunisté demokracii měli za sprosté slovo a vyslovit toto slovo bylo,jako když by satanův otrok vysovil křesťanský pozdrav!Klausova amnestie je jenom dalším důvodem,aby se sockomunisti nepřiměřeně ozývali!

J. Jorda 13.3.2013 10:28

Otázka zni, co si kdo představuje pod demokracii

ale je možné se podívat na země s historicky vzrostlou demokacii jako Anhlie, Švýcarsko a vzít si příklad nejen ve volném výkladu slova demokracie nýbrž v její podstatě. Ona totiž demokracie je mnohdy dosti těžko ztravitelná, specielně když si má každý rozhodnout v referendu o sobě a o dění ve státu sám, a když pak nese zodpovědnost i za rozhodnutí, které nepreferuje

M. Blabla 13.3.2013 10:23

Novinářská kachna

Zajímavé, že se nepodepsal onen autor takové demagogie. Co má prezidentstká amnestie společného s demokracií? Dokonce ani s tou naší pseudo- nebo spíše rádoby- či patlámo-demokracií nemá a ani nemůže mít nic společného. Prezidentský akt milosti přece není přímý nástroj demokracie. Spíše se jedná o nástroj, umožňující korekci produktů demokracie - v tomto konkrétním případě určitý akt, směřující proti nefunkčnímu soudnictví - tedy nefunkční součásti idealistického demokratického systému. Pokud cítí vinu dle nadpisu plebstvo, tedy občanská obec, je to projev politické neznalosti. Pokud takovou tezi vysloví novinář, je to ostuda.

M. Samek 13.3.2013 9:44

demokracie?

ta nikdy neexistovala a existovat ani nemůže.Pokud není myšlena nějaká pseudodemokracie.Demokracie je stejný blábol jako různé -ismy.Když by se člověk dokázal umravnit,tak by mohl fungovat v nějaké prvobytně- pospolné společnosti,ale jelikož jsme hrozní egoisti,materialisti ap.lidské amorální stvoření,nesnažme se o nemožnosti nazývat naše konání demokratickým.


Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...