Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demokratická opozice chce zachování 14 volebních krajů, potvrdil Rakušan

PRAHA Opoziční strany se před úterním odpoledním jednáním o podobě volebního zákona shodly na tom, že má v předpisu zůstat dělení na 14 volebních krajů. Vzhledem k rychlosti projednávání by podle koalice ODS, TOP 09 a lidovců měla být použita novela zákona připravená lidovcem Markem Výborným. Jednat by o ní mohli začít poslanci už v tomto týdnu. Strany také požadují, aby od samého začátku vedli diskusi společně zástupci Sněmovny a Senátu.

Nový obsah paragrafů, kterém minulý týden zrušil Ústavní soud, by podle stran měli poslanci předjednat v Senátu, aby horní komora předem představila své nepřekročitelné limity, řekl novinářům předseda hnutí STAN Vít Rakušan. V pondělí zorganizoval schůzku stran demokratické opozice, aby strany mohly předjednat pozici na jednání s ostatními subjekty. Na úterní odpoledne ho svolal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), jehož úřad by měl novelu připravit.

„Shodli jsme se na základních parametrech dalšího postupu. Budeme prosazovat, aby bylo zachováno 14 volebních krajů,“ uvedl Rakušan. To později potvrdil i předseda ODS Petr Fiala, podle něhož zachování tohoto systému bude jednodušší a zohledňuje i sounáležitost poslanců s regiony.

S podobou předpisu musí vyslovit souhlas obě komory, poslanci nemohou Senát přehlasovat. „Celá materie musí být projednána se Senátem, Senát by měl hned v počátku vyjednávání stanovit nepřekročitelné limity, které bude senátní většina požadovat,“ uvedl Rakušan. Sněmovna by ale naopak měla být místem, kde se finálně metoda výpočtu mandátů určí.

Vyhnout se zpochybňování

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal považuje za podstatné především rychlé projednání předpisu, aby nikdo nemohl volby zpochybňovat například kvůli tomu, že očekával nižší práh pro vstup koalic do Sněmovny. „Chceme zachovat 14 volebních krajů, které Ústavní soud nezrušil, takže nevidíme důvod na tom něco měnit,“ uvedl. Piráti také chtějí, aby se hlasy sečetly a přepočítaly na mandáty na celostátní úrovni, než se rozpočítají podle jednotlivých krajů.

Ústavní soud zrušil minulou středu část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Škrtal v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a rozdělování mandátů. Nově také koalicím stran stačí pro vstup do Sněmovny pět procent hlasů. Podle Fialy je ale možné toto kritérium ještě upravit. Případná novela se uplatní už při letošních sněmovních volbách.

STAN podle Rakušana prosazuje, aby se strany nepouštěly do kreativity a zabývaly se jen částmi předpisu, které soud zrušil. „Zároveň jsme se shodli, že bychom požadovali klasické projednání bez legislativní nouze. Ale rychlé a efektivní, aby Senát nebyl dotlačen do časového presu a byla šance s horní komorou o jejich požadavcích ještě hovořit,“ uvedl.

Ve Sněmovně je od konce roku 2019 poslanecký návrh KDU-ČSL, který sleduje podobné cíle jako úspěšný podnět senátorů k Ústavnímu soudu. Novela volebního zákona upravuje přepočítávání hlasů na mandáty či ruší vyšší procentní hranice pro vstup do dolní komory pro kandidující koalice. Kabinet k ní v prosinci předloňského roku zaujal negativní stanovisko.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...