Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma v Brně bourá stavební buňky, v nichž uhořelo osm lidí

Česko

  10:03aktualizováno  16:19
Specializovaná firma v brněnské Plotní ulici v pátek začala bourat stavební buňky, v nichž minulý týden ve čtvrtek uhořelo osm lidí bez domova. Proč buňky na pozemku Českých drah vzplály, zatím není jasné. Z osmi obětí policie dosud identifikovala tři.

Na místě tragédie pracovala několikačlenná četa s bagrem. Naproti místu, kde stály vyhořelé buňky, dosud zůstává ohořelé a poničené auto. Odkrytý vnitřek buněk nabízel pohled na zbytky nábytku, který mohl být buď skříní, nebo kuchyňskou linkou, na zemi zůstala až do odklizení pohozená deka, opodál ležely zbytky velkého polystyrenu. Uvnitř zničené buňky byla vidět používaná matrace.

Dělníci třídili zbourané zbytky buněk do pytlů či na hromady plasty, kovy či dřevo. Během prací poletoval ve vzduchu popel ze spáleniště.

„Práce nadále pokračují. Dnes to hotové nebude,“ řekl v pátek odpoledne vedoucí stavebních prací. Podle jeho spolupracovníka bylo úkolem firmy odstranit také některé náletové dřeviny. Práce tak budou pokračovat ještě v dalších dnech.

Tři oběti policie zná, hledá svědka

Hořelo na pozemku Českých drah, propojené stavební buňky, ale drahám nepatřily. O určení vlastnictví se státní podnik soudil, soud ale určil, že je majitel neznámý. Dráhy se proto rozhodly místo uklidit na vlastní náklady. Firmě vybrané v soutěži dráhy podle dřívějšího vyjádření mluvčí ČD Vandy Rajnochové pozemek předaly minulou středu, tedy den před požárem. Tehdy podle mluvčí byly buňky zabezpečené proti vniknutí a nebyli v nich žádní lidé.

Policie následně uvedla, že podle předběžných výsledků ohledání vnikli lidé do objektu určeného k demolici neoprávněně. Rajnochová ČTK řekla, že celkově jde o úklid toho pozemku, včetně například odstranění náletových křovin.

12. května 2023

„Součástí toho je i odstranění nezapsaných objektů, nejde o demolici,“ řekla. Dráhy podle ní za akci zaplatí několik set tisíc korun. Firma by pak měla pozemek předat zpět drahám zhruba do poloviny června. ČD podle Rajnochové zatím nemají s lokalitou plány.

Kriminalistům se po tragickém požáru v Plotní ulici dosud podařilo identifikovat dva muže a jednu ženu, totožnost pěti dalších obětí je stále neznámá. Nadále proto žádají o pomoc veřejnost. Hledají svědka, který se podle kamerového záznamu pohyboval krátce po vypuknutí požáru v bezprostředním okolí. Informace, které by mohly pomoci oběti ztotožnit, lze předat na lince 158.

Dále se zjišťuje příčina požáru. Požár soustavy obytných stavebních buněk vypukl minulý týden ve čtvrtek po druhé hodině ranní, hasiči jej zlikvidovali před sedmou hodinou, následovalo vyšetřování příčin tragédie. Buňky nikdo nepoužíval a na místě stály dlouho. Byly obrostlé zelení a částečně zakryté plachtou.

Do budoucna se má lokalita podle brněnského magistrátu proměnit, v plánu je tam výstavba Jižní čtvrti, a to v souvislosti s novým vlakovým nádražím.

Autoři: