Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rajchlovci se distancovali od tažení na muzeum a proruských symbolů

Česko

  13:09
Představitelé strany Právo Respekt Odbornost PRO se distancovali od pokusu strhnout vlajku z průčelí pražského Národního muzea, ke kterému došlo v sobotu po jimi pořádané demonstraci na Václavském náměstí. Také odmítli, aby byli spojováni s proruskými symboly, které na sobě měli někteří účastníci akce.

Místopředseda Ondřej Svoboda k události, která se odehrála v sobotu po skončení demonstrace Česko proti bídě, řekl, že incidentu zneužil ministr vnitra Vít Rakušan. „Dav nebyl agresivní tak, jak ho vykresloval ministr vnitra,“ podotkl Svoboda. Podle něj by policie měla vysvětlil z jakého důvodu si vybírala zadržené lidi.

„Za naprosto nepřípustné považujeme, že policisté vystartovali proti davu. Pokud ministr takové jednání policistů považuje za normální, tak ho považujeme za osobu, která by měla ministerstvo opustit,“ pokračoval Svoboda s požadavkem kontroly jednotlivých incidentů, které pak mají být prezentovány veřejnosti.

„Pokud se ukáže, že incidenty byly protiprávní a nebyly v souladu ze zákonem, tak je adekvátní, aby ministr Rakušan vyvodil svoji osobní odpovědnost,“ řekl Svoboda, který současně připomněl bývalého vedoucího tajemníka Městského výboru KSČ v Praze Miroslava Štěpána. Ten byl za zneužití pravomoci veřejného činitele za to, že svého času nařídil použít proti demonstrantům vodní děla a slzný plyn, odsouzen do vězení.

„Ten také s oblibou nechával bít lidi obušky. Pana ministra bych v této souvislosti upozornil, že pan Štěpán následně byl odměněn dvěma a půl lety vězení za zneužití pravomoci úřední osoby,“ doplnil Svoboda s tím, že policie v sobotu bila lidi bezdůvodně.

„Řekli nám, ať si ho nevšímáme“

Místopředsedkyně strany Alena Maršálková kritizovala, že muž s tlampačem, který vybízel lidi k stržení vlajky na muzeu, byl provokatér. Podle jejích slov o daném člověku informovali policii. „Řekli nám, ať si ho nevšímáme,“ postěžovala si.

Další zástupce strany Petr Vacek ohledně lidí, kteří na akci měli na sobě nášivky s písmenem Z a další symboly podporující ruskou agresi na Ukrajině řekl, že se organizátorům demonstrace povedlo získat záběry, ze kterých je zřejmé, že se na místě pohybovali tři lidé, kteří neměli s akcí nic společného.

„Jejich motivací bylo provokovat a narušit demonstraci. Na tyto osoby jsme podali trestní oznámení kvůli schvalování a propagaci válečných zločinů. Předpokládám, že tyto izolované excesy budou policií důsledně vyšetřeny,“ komentoval Vacek.

To jsme zase v totalitě?

Předseda strany Jindřich Rajchl poznamenal, že taky není šťastný z toho, že na Národním muzeu visí ukrajinská vlajka. „Nemáme mezi sebou nikoho, koho by bylo možné označit za extrémistu. Jsme všechno vzdělaní lidé,“ řekl dále Rajchl, který se současně zastal rektora VŠE Miroslava Ševčíka.

„Šel tam jasně diskutovat, aby teď vysvětloval, proč se zúčastnil nějaké akce, tak to nechápu,“ podotkl. Podle něj je šílené, aby byl kvůli účasti na akci odvolán. „To jsme zase v totalitě?“ ptal se dále Rajchl.

Podle něj nikdo nevyzýval ke strhávání vlajky. „Upozorňovali jsme policii, že tam někdo takový je. Co máme udělat více?“ položil další otázku předseda strany s tím, že chce o současné situaci jednat s vládou i s prezidentem Petrem Pavlem. Rajchl také popřel, že by akce byla proruská.

„Kdyby policisté nevnikli do davu, tak by se žádný incident nekonal,“ dodal Rajchl.

Autor: