Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demonstrace neonacistů byla klidná

Česko

  17:18
PRAHA/PLZEŇ - Demonstrace pravicových extremistů na Palackého náměstí v Praze skončila zhruba po hodině bez incidentu. Na náměstí, kde se mohou konat akce bez ohlášení úřadům, se odpoledne shromáždilo až dvě stě padesát radikálů. Čtyři z nich policisté předvedli na služebnu. Po projevech se neonacisté kolem třetí hodiny po skupinkách rozešli.

Stoupenci krajní pravice foto: ČTK

Dva extremisty policie zadržela kvůli přestupku proti shromažďovacímu zákonu. Podle policejní mluvčí Evy Brožové byli ozbrojeni nunčaky a boxerem. Záležitost bude řešit ve správním řízení úřad městské části. Další dva stoupence ultrapravice policie předvedla, aby ověřila jejich totožnost. Všichni už byli, nebo budou propuštěni, řekla Brožová.

Někteří účastníci demonstrace měli kukly a černé vlajky. Na jednom z praporů bylo logo Autonomních nacionalistů. Řečníci četli projevy, v nichž si stěžovali na zákaz plzeňského pochodu plánovaného na dnešek a tvrdili, že byl protizákonný. Kritizovali také stav svobody a demokracie v Česku. Do Prahy se sjížděli stoupenci krajní pravice od rána. Byly jich řádově desítky. Policejní bezpečnostní opatření budou pokračovat i po demonstraci, uvedla Brožová. Policisté skupinky extremistů dále sledují.

Neonacisté chtěli původně projít centrem Plzně. Ohlášenou akci, proti níž se zvedla vlna odporu, ve čtvrtek zakázal primátor. Datum pochodu odpovídalo výročí transportu plzeňských Židů do Terezína v roce 1942.

Situace v Plzni
Na plzeňské náměstí Emila Škody dorazila asi desítka přívrženců krajní pravice. V pochodu k synagoze jim zabránily policejní dodávky, které stály napříč ulicemi. Policie měla mnohonásobnou převahu. Odpůrců fašismu se na vzpomínkovém shromáždění před plzeňskou synagogou sešlo podle odhadů několik stovek.

Několik set lidí dnes přišlo na pietní shromáždění, které se před plzeňskou Velkou synagogou konalo při příležitosti výročí prvního transportu místních Židů do koncentračního tábora. Přítomné hlídaly stovky policistů, kteří byli připraveni zabránit případným střetům s neonacisty.

K přítomným před synagogou, mezi něž se přidalo i několik desítek anarchistů, promluvil například předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček, vrchní zemský rabín Karel Sidon, katolický biskup František Radkovský a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Připomněli, že 18. ledna před 66 lety z Plzně odjel první transport Židů. Na adresu neonacistů přítomní uvedli, že jde o osoby, které si neváží demokracie a zneužívají ji.  "Pod vylhanou záminkou se dnes chtěli projít Plzní, pod vylhanou záminkou svobody slova," uvedla například Němcová.

Skupinu neonacistů policisté vytěsnili do restaurace U námořníka poblíž autobusového nádraží. Uvnitř provozovny je hlídala desítka těžkooděnců a venku asi trojnásobek. Podle policejní mluvčí Jany Václavové nyní policisté omezují své síly, situaci budou nadále monitorovat.

V Plzni se měla konat i protestní akce anarchistů. Stejně jako pochod neonacistů byla zakázána. Navzdory tomu se v Sadech pětatřicátníků sešla asi stovka levicových radikálů s transparentem "Nácky v Plzni nechceme". Dohlížel na ně asi dvojnásobný počet policistů.

Policisté v západočeském městě už dopoledne zadrželi tři cizince, kteří údajně hajlovali. Poláci jsou podezřelí z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat