Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN

21. září 2010

Demonstrace odborů proti vládním úsporám

Den protestů: Sledujte události minutu po minutě
16:25
Středočeské ODS vadí, že zaměstnanci krajského úřadu, kteří v pracovní době podpořili dnešní demonstraci odborů v Praze, nebudou mít krácenu mzdu. V pondělí jim to přislíbil hejtman David Rath (ČSSD). Úředníci si měli vzít dovolenou nebo neplacené volno a jejich nadřízení za ně měli zajistit náhradu tak, aby krajský úřad fungoval v plném rozsahu jako v jiných dnech, stojí v dnešní tiskové zprávě klubu krajských zastupitelů za ODS.
15:57
Vnitro chce náhradu škody za poničení vestibulu budovy při dnešní demonstraci proti škrtům. Organizace demonstrace prý byla hrubě nezvládnutá.
14:57
Ze zdravotnictví bylo podle odborů zhruba 7 tisíc lidí. Například z havířovské nemocnice dorazily tři autobusy zaměstnanců. Ti se teď chystají na odjezd domů. V Havířově se už zdravotníci připojují k výzvě lékařských odborů a hromadné výpovědi.
14:55
Lidé se jen pomalu rozcházejí do všech stran. Policisté si od Rudolfina odnášejí rakve, odjíždí i pohřební vůz.
14:48
Hlavní část demonstrace skončila. Plakátky vylepené na sloupech zvou lidi na pokračování akce, které se uskuteční od 16:00 na Palackého náměstí.
14:45
"Nechceme nikomu vyhrožovat, chceme jen vládu upozornit, že se za svoje věci budeme prát...Boj nekončí. Dnes dal Nečas najevo, že neustoupí, proto půjdeme do dalších střetů. To je moje výzva. Vyzývám vás a občanskou veřejnost, aby byla ostražitá a aby si tyto věci nenechala líbit. Děkuji vám," uzavřel dnešní demonstraci Zavadil.
Tisíce demonstrující | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
14:42
"Jsem rád, že jste dali téhle vládě najevo, že nejste žádné ovce a nenecháte se stříhat zaživa," říká Zavadil.
14:39
Zavadil dále dodal: "To že máme hloupé, arogantní politiky, to víme. Demonstrace je jedna věc, ale předpokládám, že půjdeme dál. Tahle vláda je připravená udělat to, co řekla, takže se na to připravme!"
14:35
Jako poslední vystoupí předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. "Vždy když jsem jezdil do Francie, tak jsem si přál, abychom takový 'materiál' měli, teď ho máme. Podle oficiálního sdělení policie se vás tady na demonstraci sešlo 40 tisíc," prohlásil. Ozývá se křik, pískot a troubení vuvuzel.
14:31
Josef Středula, předseda odborového svazu KOVO se ptá: "Vrcholem arogance moci této vlády bylo prohlášení předsedy Senátu Přemysla Sobotky, že dnešní demonstrace se zúčastní ti méně kvalitní. Jste méně kvalitní?" ptá se. Ozývá se nesouhlas, pískot a křik.
14:29
Chování demonstrantů, kteří poničili vstup do sídla ministerstva vnitra, je podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky kriminální delikt a jejich zájmům nepomůže.
14:28
"Hanba této vládě," zní z řad demonstrantů.
Protestující hasiči a policisté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Ondřej Němec, Lidové noviny
14:24
Vystupuje odborářka pracovníků školství Marie Bieleszová "Tak co, školáci, kolik vás tu je?" A pokračuje: "Nesouhlasíme se snižováním platů. Chceme pracovat, ale za odpovídající mzdu. Nechceme padat do propasti jménem chudoba."
14:21
Nyní se svým projevem vystoupila Dagmar Žitníková ze svazu zdravotníků: "Je to moc, že nechceme, aby nám snížili naše platy o 40 procent?" Opět ji vypadl mikrofon. "Nevím, jestli tu máme nějakého šotka, ale my si tu demonstraci zkazit nenecháme!" řekla poté.
14:16
"Jménem všech členů odborů vám sděluju, že se plně ztotožňujeme se všemi požadavky demonstrace," řekla Jitka Šebková z ČMKOS.
14:13
Na náměstí se rozezněla píseň od Karla Kryla 'Král a klaun'.
14:12
Na pódiu se ještě řeční, hovoří Eduarda Měkotová ze Skupiny proti snížení platů v armádě. Demonstranti už se hromadně rozchází.
14:05
Podle Vondrové jsou úředníci dehonestovaní. "Nechceme opustit svoje místa, chceme sloužit dál, ale za důstojných podmínek a za spravedlivou odměnu," říká a dodává, že práce úředníků není lehká a stát by se bez ní neobešel.
14:00
Na Palachově náměstí nyní mluví Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací. "Podpořte nás v našem protestu, je to v zájmu občanů, je to v zájmu nás všech.