25. února 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demonstrace před sídlem KSČM. Lidé se zakrvácenými hlavami budou 'vymítat temno'

Ilustrační foto. Protest proti komunismu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. Protest proti komunismu | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Před sídlem KSČM v pražské ulici Politických vězňů se v sobotu sejdou komunističtí odpůrci. V den výročí nastolení totalitního režimu v Československu chtějí protestovat proti zločinům spáchaným za vlády komunistů a vyjádřit nesouhlas k jejich případnému návratu k moci. Za pomoci zakrvácených hlav, baterek a dalších světel chtějí z dané oblasti „vymítat temno“.

Demonstrace s názvem „Ne, nikdy více! Vymítání Temna z ulice Politických vězňů“ má připomenout dlouhé období, kdy v Československu panoval totalitní režim, během něhož došlo k mnoha zločinům.

„Pod vedením KSČ byli naši občané popravováni, stříleni na hranicích a mučeni. Tisíce lidí byly vězněny v komunistických koncentrácích a další statisíce byly perzekvovány v občanském životě,“ vysvětluje Petr Vydra, místopředseda pořádajícího spolku East European Information Centre, proč s kolegy demonstraci organizují.

Vedle vyjádření nesouhlasu chtějí pořadatelé zároveň vybídnout veřejnost, aby se scénář známý z minulosti už nikdy neopakoval. „Pohrobci hrůzného komunistického režimu jsou stále mezi námi, navíc opět vystrkují rohy. Je načase, aby si uvědomili, že jejich doba dávno minula,“ líčí Vydra.

Vystoupí Marvanová nebo Putna

Zhruba hodinový program začne v pět hodin poházením 30 zakrvácených hlav před sídlem KSČM. O jaké hlavy konkrétně jde, organizátoři tají. Krev má podle nich poukazovat na oběti, které mají komunisté na svědomí.

East European Information Centre (EEIC)

  • Spolek vznikl v srpnu roku 2015.

  • Zaměřuje se na boj s kremelskou propagandou proti západním demokraciím, včetně Ukrajiny.

  • Organizuje akce, happeningy, protesty, mediální a politické kampaně a zapojuje se do humanitární pomoci a její propagace.

Následně dojde na krátké proslovy několika osobnostní. Mezi nimi vystoupí mimo jiné právnička a někdejší dlouholetá poslankyně Hana Marvanová, literární historik Martin C. Putna nebo ředitel občanského sdružení Post Bellum Mikuláš Kroupa. Vše zakončí symbolické „vymítání temna“. „Přineseme si baterky, svítilny či alespoň svíčky a hromadně je rozsvítíme,“ přiblížuje Vydra, který odhaduje, že zúčastnit by se mohlo až kolem dvou stovek lidí.

Akce je podle něj řádně nahlášená. Na její průběh bude dohlížet i pořadatelská služba, která by měla zabránit případným střetům mezi demonstranty a jejich odpůrci. Oba tábory ovšem takové obavy nemají.

„Žádná bezpečnostní opatření nechystáme a v kontaktu s policií nejsme,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí komunistické partaje Helena Grofová. Blíže se KSČM k sobotnímu shromáždění jejích názorových oponentů vyjadřovat ale nechtěla. „Nemáme v úmyslu tuto akci komentovat,“ dodala Grofová.

Koná se i demonstrace na podporu Zemana, Trumpa a Putina

„Vítězný únor“ v roce 1948 se do československé historie zapsal jako období komunistického nástupu k moci. Tehdejší prezident Edvard Beneš 25. února přijal demisi nadpoloviční většiny ministrů, kteří svým krokem chtěli vyvolat předčasné volby nebo donutit komunisty k ústupu. Nová vláda, jejíž sestavením byl pověřen předseda KSČ Klement Gottwald, vznikla již pod komunistickým vedením. Československo se po převratu stalo součástí Sovětského bloku a na západní hranici byla postupně budována „železná opona“.

„Komunismus je ostuda lidstva“

  • V pátek se na Staroměstském náměstí v Praze uskutečnilo shromáždění, které mělo připomenou památku hrdinů, jež vzdorovali komunistické totalitě.
  • Pietní akci v předvečer 69. výročí komunistického puče v někdejším Československu uspořádalo uskupení Bez komunistů.cz.
  • Mottem setkání byla slova režiséra Miloše Formana o tom, že "komunismus je ostuda lidstva".
  • Demonstranti chtěli poukázat na to, že se Česko s následky komunistické totality dosud potýká. Připomínali zločiny komunismu i to, že letos uplyne 100 let od komunistického převzetí moci v Rusku a že v některých zemích vládne dosud.
  • Účastníci shromáždění, na němž se sešly odhadem tři desítky lidí, na závěr zapálili svíčky za oběti komunismu.

    Zdroj: ČTK

Akce před sídlem KSČM navazuje na odpolední demonstraci s názvem „Nechceme další normalizaci! Sorry jako!“, jejíž záměrem je vyzvat všechny politiky k respektování demokratické dělby moci a svobodě médií. Apelovat budou převážně na ministra financí Andreje Babiše (ANO), po němž žádají jeho odstoupení či doložení obvinění vůči novinářům (Babiš koncem ledna nazval reportéry České televize „zkorumpovanou pakáží“ - pozn. red.). Protestovat chtějí do doby, dokud ministr situaci pro ně dostatečným způsobem nevysvětlí.

Demonstranti se sejdou na v půl druhé na Václavské náměstí, v pochodu se následně přemístí na Staroměstské náměstí. Na facebookové stránce události svou účast prozatím potvrdila téměř tisícovka lidí.

Zhruba ve stejnou dobu se na pražském Náměstí Míru uskuteční setkání na podporu prezidentů Miloše Zemana, Donalda Trumpa a Vladimira Putina. Akce má světové státníky vyzvat ke spolupráci, kterou by prohlubovali na setkáních v Česku (více čtěte ZDE). Demonstraci organizuje občanská iniciativa Lidé lidem, která pořádala i listopadové shromáždění příznivců Zemana na pražské Letné, jíž se zúčastnilo kolem 500 lidí.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz