19. února 2018 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

70 let od Vítězného února. Václavské náměstí čeká demonstrace proti Babišovi a jeho vládě

„Pravda a láska vítězí!“ Lidé také začali zvonit klíči,  stejně jako tomu bylo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Pravda a láska vítězí!“ Lidé také začali zvonit klíči, stejně jako tomu bylo... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Příští neděli tomu bude přesně 70 let od takzvaného Vítězného února, komunistického převratu v tehdejším Československu. Více než dvacet – převážně podnikatelských - organizací proto na tento den svolalo do centra Prahy demonstraci za svobodu, demokracii a svobodné podnikání. Podle nich totiž hrozí vláda jedné strany jako za předchozího totalitního režimu.

„Jsme přesvědčeni, že lidé jako Andrej Babiš a struktury kolem prezidenta Miloše Zemana zneužívají svoji moc pro vlastní prospěch a jsou velkou hrozbou pro demokracii v Česku,“ tvrdí Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských oborů a jeden z pořadatelů.

Mezi organizátory události, jež se uskuteční 25. února od 13 hodin na Václavském náměstí, jsou mimo jiné také Strana soukromníků, Sdružení podnikatelů a živnostníků, Konfederace politických vězňů či strana Radostné Česko.

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, 10. května 2017.
Heslo „Pro Zemana trenky, pro Babiše tepláky“.

Na akci budou symbolicky dohlížet lidé v uniformách Lidových milicí a Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, k vidění budou i alegorické vozy.

„Chceme lidem připomenout, jak křehká svoboda může být. Proto uniformy bolševických mlátiček. Zatím ještě jako recese,“ říká Bábek, jenž bude společně s herečkou Bárou Štěpánovou demonstrací provázet.

Pořadatelé podle svých slov očekávají vysokou účast politiků z pravé osy politického spektra. Každý řečník bude mít na projev tři minuty. Účastníci protestu budou také veřejně hlasovat o nedůvěře vládě jedné strany nebo se moct podepsat pod Únorovou výzvu za svobodu a demokracii. Ta zároveň poslouží jako otevřený dopis ústavním činitelům s požadavkem na dodržování demokratických principů v zemi.

rsaRobert Sattler

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.