Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demonstrace v Ostravě. Horníci vtrhli do budovy OKD, zasahovali těžkooděnci

Demonstranti při potyčce s policií | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti při potyčce s policií | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSTRAVA Demonstrace horníků v Ostravě nabrala ve svém závěru dramatičtější spád. Poté, co povolily dveře budovy OKD, kde dříve sídlilo vedení společnosti, vtrhla dovnitř asi čtyřicítka horníků. Po příchodu policejních těžkooděnců demonstranti budovu opustili.

Demonstrace nazvanou Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu se účastnilo podle police asi 3000 lidí. Většina účastníků se po 16. hodině začala rozcházet.

Do budovy OKD, odkud se nedávno odstěhovalo vedení společnosti, ale vtrhlo asi čtyřicet horníků. Po příchodu těžkooděnců a vyjednávání s organizátory protestů ale budovu před 17. hodinou opustili. Podle reportéra LN demonstranti rozbili jedno z oken, vevnitř zanechali vyděšenou recepční, střepy a rozbitou lahev rumu.

Mají toho plné zuby

Odborový předák Jaromír Pytlík řekl, že původně chtěli jen předat hrstce lidí prohlášení, položit před budovu OKD rakev a na sochu horníka před ní pověsit šerpu. "Demonstrace probíhala podle předpokladů. Bylo mnohem více lidí, než jsme čekali. Všechno tady šlo na náměstí dobře. Nicméně ti kluci jsou natolik nazlobení, že závěr byl trošičku jiný, než jsme očekávali. Bohužel vtrhli do budovy OKD, nějaké škody tam způsobili. Prostě tak to je. Jsou to horníci, už toho mají plné zuby a už s nimi nejde takhle mávat," řekl Pytlík. I z toho je ale podle něj vidět, že už je situace na hraně a vlastník firmy s tím bude muset něco dělat.

Horníci při demonstraci v Ostravě

Horníci při demonstraci v Ostravě

Budova je už prakticky prázdná, protože firma v rámci úspor přestěhovala ředitelství na Důl Darkov. Před horníky předstoupil mluvčí firmy Marek Síbrt, na něhož se demonstranti osopili a v budově ho natlačili na turnikety, takže utekl. "Jeden nebo dva horníci na mě zařvali: Zdrhej," řekl Síbrt.

Uvedl, že firma chápe, jak obrovský tlak je na zaměstnance, ale závěr demonstrace ji mrzí. "Neviníme z incidentu naše odbory. V minulosti, ať byly rozpory jakékoliv, nikdy to neskončilo takto a vždy jsme dokázali najít kompromis přijatelný pro obě strany," uvedl mluvčí.

Policie se incidentem zabývá

Policejní těžkooděnci, kteří na místo dorazili, nakonec přímo zasahovat nemuseli. Demonstranti po několika desítkách minut opustili budovu po domluvách odborářů a antikonfliktního týmu. Policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že policie se věcí zabývá. "Protiprávní jednání je dokumentováno, zatím nebyla specifikována výše škody. Po zjištění základních informací k události bude věc kvalifikována," uvedla.

Horníci v Ostravě demonstrují proti vedení OKD

Horníci v Ostravě demonstrují proti vedení OKD

Na Prokešovo náměstí horníci přišli v průvodu od stadionu Bazaly. Nad hlavami drželi transparenty s nápisy Zavřený důl už nikdo neotevře, Státe, chraň si svůj majetek, Bakalo, z čeho ti zaplatím nájem? nebo Bakala na vrcholu, OKD na dně. Podnikatel Bakala je přes skupinu BXR a firmu NWR spolumajitelem OKD.

Horníkům se nelíbí úsporná opatření

Na sraz ke stadionu dorazily ze šachet ostravsko-karvinského revíru dvě desítky autobusů, další demonstranti přijeli auty. Moravskoslezské horníky přijeli podpořit zástupci Mostecké uhelné a odborových svazů, ohroženi jsou podle nich v moravskoslezském regionu nejen horníci, ale i kováci.

Horníkům se nelíbí situace, jaká v poslední době panuje v těžební firmě OKD. Kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím dělá firma výrazná úsporná opatření. Horníkům chce například omezit přídavky na dovolenou a Vánoce (takzvané 13. a 14. platy) nebo příspěvky na pojištění.

Smluvním zaměstnancům firma snížila mzdy, propustila 250 administrativních pracovníků a postupně snižuje počet pracovníků dodavatelských firem - z 4200 jich zbude jen 2500. Společnost chce prodat firmu OKK Koksovny a mluví se také o útlumu Dolu Paskov, kde pracuje zhruba 3000 lidí.

Hejtman podpořil demonstranty

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák demonstrantům řekl, že jsou v právu. "Vlastníci musejí sednout ke stolu. Nejenom s odboráři v rámci jednání o výši mezd, ale také o tom, jakým způsobem má stát a kraj pomoci OKD," řekl hejtman.

O situaci v Moravskoslezském kraji bude ve středu jednat vláda. Premiér v demisi Jiří Rusnok však v úterý řekl, že od vlády nelze čekat, že bude zadlužené průmyslové podniky zachraňovat.

OKD zaměstnává zhruba 13.000 lidí. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37.149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35.283 korun měsíčně. O nové kolektivní smlouvě vyjednávají odboráři s vedením OKD už od loňského srpna, zatím se ale ke shodě neblíží.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...