Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demonstranti chtějí obklíčit Hrad

Česko

  8:58
PRAHA - Návštěvu amerického prezidenta má provázet několik demonstrací. Všechny však může zhatit policie, která nehodlá protestující pustit do bezpečnostní zóny Hradu.

Na Hradčanském náměstí by měla probíhat největší nahlášená protestní akce. Iniciativa „Ne základnám“, která akci svolala, počítá s asi tisícihlavým davem demonstrantů.

Letadlo Air Force One s Georgem Bushem na palubě nebude ještě ani nad Evropou a v ulici Tržiště před americkým velvyslanectvím se už začnou scházet první demonstranti. Dnes v pět odpoledne tu totiž mají sraz asi dvě stovky mladých komunistů.

Bushova návštěva v Praze

Na oběd přijde i Václav Havel
Rezidenci USA postavil uhlobaron
Bushovo hledání Evropy
Bush navštíví Prahu už podruhé


„Plánujeme, že si zazpíváme nějaké protiradarové písničky, vystoupí naši mluvčí a odhalíme mobilní sochu Bushe. S tou pak půjdeme až na Hradčanské náměstí, kde podpoříme tamní akci,“ řekl tajemník Svazu komunistické mládeže Zdeněk Štefek. Na Hradčanském náměstí by měla tou dobou probíhat největší nahlášená protestní akce. Iniciativa „Ne základnám“, která akci svolala, počítá s asi tisícihlavým davem demonstrantů.

Účastníci nahlášených demonstrací mají obklíčit Pražský hrad. Kromě těchto shromáždění se chystají protesty i u Starých zámeckých schodů a u Mariánských hradeb, kde se má sejít téměř pět set lidí převlečených za klauny. Podle organizátora Jakuba Horáčka se tu po oba dny Bushovy návštěvy uskuteční průvod klaunů při příležitosti „návštěvy krále všech šašků“. Klauni mají volným tempem dokráčet až na Hradčanské náměstí. U Zámeckých schodů má probíhat informační kampaň o politice USA. 
Demonstrace proti prezidentu Bushovi

PONDĚLÍ 4.6.
18:00 Hradčanské náměstí
, počet účastníků 1000, demonstrace Ne základnám a Anarchistického bloku 

17:00 Tržiště
(před americkým velvyslanectvím), počet účastníků 200, shromáždění Svazu komunistické mládeže

Mariánské hradby
, počet účastníků 500, klaunský průvod na Hradčanské náměstí při „příležitosti návštěvy krále všech šašků“ (3)

Staré zámecké schody
, Na Opyši, počet účastníků 300, informační kampaň o politice USA (4)

ÚTERÝ 5.6.
Mariánské hradby
, počet účastníků 500, klaunský průvod na Hradčanské náměstí při příležitosti návštěvy krále všech šašků (5)

Staré zámecké schody
, Na Opyši, počet účastníků 300, informační kampaň o politice USA (6)


Všechny protestní akce však můžou zhatit přísná bezpečnostní opatření policie. Ta totiž hodlá dnes večer zřídit v okolí Pražského hradu téměř neprodyšnou ochrannou zónu. Do ní mají mít přístup jen tamní obyvatelé. „Demonstranti mají smůlu. Na Hradčanské náměstí vpuštěni nebudou,“ prohlásila mluvčí pražské policie Eva Brožová. Organizátoři protestů však přesto věří, že jim policisté nebudou v cestě do uzavřené zóny bránit. „Vše máme povoleno magistrátem a jsme domluveni i s policií, že nás tam pustí. Mělo by to být bez problémů,“ řekl mluvčí iniciativy „Ne základnám“ Jan Májíček.

Demonstrace proti Bushovi
Návštěva amerického prezidenta Bushe v Praze vyžene do ulic několik tisíc demonstrantů. Ti chtějí během pondělí a úterý prakticky obklíčit Pražský hrad. Protestní akce se mají konat na Hradčanském náměstí, u Mariánských hradeb, u Starých zámeckých schodů a před americkým velvyslanectvím.

Největší z nich má proběhnout dnes v šest večer na Hradčanském náměstí, kde se má sejít asi tisíc demonstrantů. Všechny zmíněné protestní akce však mohou zhatit přísná bezpečnostní opatření policie, která hodlá dnes večer zřídit v okolí Pražského hradu téměř neprodyšnou ochrannou zónu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!