5. června 2018 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Demonstrativní poprava.‘ Odvolaný šéf institutu robotiky se opřel do rektora ČVUT

Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA V pondělí vyhozený ředitel Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT Vladimír Mařík se opřel do rektora univerzity Vojtěcha Petráčka. Podle Maříka není schopen univerzitu efektivně řídit, jeho samotného pak údajně vyhodil za odlišné názory. Říká to v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Podle bývalého ředitele Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) byl institut pro rektora trnem v oku dlouhodobě. „Vadil mu z principu, protože jsme ukázali, že i v českých podmínkách jsme schopni něco vybudovat. Když jsem se akademických senátorů ptal, kdo z nich si myslí, že jsem mohl poškodit ČVUT, přihlásilo se jich pět a pan rektor,“ řekl Mařík serveru iDnes.cz. Akademický senát má přitom 45 členů.

Většina členů senátu podle Maříka v dokumentu viděla příznivou propagaci celé školy, rektor prý ale se senátem jeho odvolání předem nekonzultoval. „Prostě se rozhodl a provedl demonstrativní popravu ředitele. Velmi nestandardním způsobem. Za přítomnosti všech děkanů, ředitelů ústavů, vedení ČVUT, kdy rektor četl bez mé přítomnosti rozhodnutí o mém odvolání, aniž by mi dopředu cokoliv řekl,“ vysvětlil Mařík.

Vojtěch Petráček, nový rektor ČVUT.

Vojtěch Petráček, rektor ČVUT.

Mařík za hlavní problémy ČVUT označuje třeba astronomické odměny některých profesorů a také fakt, že žádný ze šesti ústavů nemá jediného zástupce ve Vědecké radě.

Další vztahy s rektorem však komentovat nechce a hodlá se soustředit na práci řadového profesora. „Kdybych zveřejnil další emaily, které mi psal, byly by ještě daleko horší,“ uzavřel Mařík.

Odvolání krátce po vysílání kontroverzního dokumentu

Rektor vysoké školy ČVUT Vojtěch Petráček odvolal v pondělí z funkce Maříka s odůvodněním, že se jedná o vyústění dlouhodobých sporů a také, že Mařík o institutu šířil dlouhodobě nepravdivé informace.

Odvolání přišlo necelý týden po odvysílání časosběrného dokumentu A člověk stvořil robota, který mapoval výstavbu nové moderní budovy ČVUT a také příběhy nejbystřejších mozků školy.

V dokumentu měl vystoupil i Mařík, Petráček po něm však chtěl, aby vysílání dokumentu na České televizi zablokoval. Podle Maříka to však očividně nebylo v jeho silách, přesto se ho rektor rozhodl potrestat.

Vladimír Mařík.
Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky...

Univerzita však ústy kancléřky Lucie Orgoníkové souvislost popírá. „Profesor Mařík nebyl odvolán v souvislosti s odvysíláním dokumentu A člověk stvořil robota. V žádném případě odvolání pana profesora nebylo na základě tohoto dokumentu,“ řekla v pondělí serveru Lidovky.cz.

Mařík na dopis od rektora reagoval vyvěšení celého jeho znění na webu ústavu. „Každý si ho tam může přečíst. Ten dopis je v demokratické společnosti na vysoké škole naprosto nepřijatelný,“ ohrazuje se v rozhovoru Mařík. Podle něj by takový spor na půdě Akademického senátu měl být bez problémů řešitelný.

mbMichal Bernáth

Najdete na Lidovky.cz