Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demotivující školský systém. Žáky z Česka studium baví ze všech nejméně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Statisícům dětí v pondělí začíná desetiměsíční výukový maraton. Základní i střední školy budou praskat ve švech.

„Na základní školy bude docházet 953 400 žáků, což je o 12,5 tisíce více než v minulém školním roce. Na středních školách bude v denní formě studovat 399 400 tisíc žáků, to je o 5300 více,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Nejraději si jistě první zazvonění poslechnou prvňáci, kterých je letos 108 tisíc. „Postupně se ale pozitivní vztah ke škole mění a na druhém stupni už převažují ti, kteří do ní chodí neradi,“ říká v rozhovoru pro LN Tomáš Zatloukal, ústřední školní inspektor.

Jeho slova potvrzuje mezinárodní srovnání – české žáky baví škola nejméně. V posledním šetření TIMSS, kterého se v roce 2015 účastnilo 57 zemí, jen 68 procent tuzemských čtvrťáků odpovědělo kladně na otázku „Chodíš do školy rád/a?“. Nejlépe dopadly Portugalsko a Turecko s 95 procenty.

Letos na problém upozornil Michal Kalman, vedoucí mezinárodního HBSC výzkumného týmu z Univerzity Palackého v Olomouci. „Jsou státy ve střední a východní Evropě, kde děti do školy chodí rády. Problém je v tom, že čeští žáci necítí podporu učitelů ani rodičů,“ sdělil LN.

Vzhledem k tomu, že šetření TIMSS probíhá jednou za čtyři roky, letošek je důležitý. Zatloukal ovšem upozorňuje, že tuzemský vzdělávací systém spíše přidal důvody k demotivaci.

„Velmi záleží na tom, jak jsou žáci zapojení do výuky. Na druhém stupni i středních školách ale dominuje učitel. Jsou situace, kdy žáci v hodině téměř nepromluví, kdy si pouze pasivně zapisují do sešitů nebo sledují výklad,“ řekl.

Základní školy podle Zatloukala příliš svírají jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Tedy ty, kdy ve stejný den i čas otevřou všichni uchazeči o studium stejný test. Prvně se tak stalo v roce 2017. „Učitelé by chtěli vést výuku tak, aby žáky bavila matematika i čeština. Obsah přijímaček ale chce něco jiného. Učitelé jsou tak pod enormním tlakem,“ vysvětluje Zatloukal. Podobný princip žádá státní maturita. Výsledkem jsou vyhořelí žáci i kantoři.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.