26. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Den D pro Babišovu vládu. Ustojí kabinet další hlasování o nedůvěře?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Druhému hlasování o nedůvěře ve středu v Poslanecké sněmovně čelí vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Opozice jednání iniciovala minulý týden především v reakci na návrhy unijních auditů, které poukazují na jeho střet zájmů při čerpání dotací z Evropské unie.

Den před ročním výročím od svého jmenování menšinový kabinet ANO a ČSSD hlasování poslanců s největší pravděpodobností přečká, stejně jako loni v listopadu.

ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN) sesbírali 66 podpisů ke svolání schůze kvůli auditním zprávám Evropské komise. Podle jednoho z návrhů, který zveřejnila média, má Babiš nadále vliv na koncern Agrofert, který vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů, a současně má jako premiér vliv na rozdělování unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet asi 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Babiš to odmítá.

„Často se mě ptáte, jaký máme plán ‚B‘, když svrhneme vládu. Jsou tři možnosti, co dělat po případném úspěšném vyslovení nedůvěry: 1. pokračování stávající koalice s jiným premiérem, 2. vytvoření jiné koalice, 3. předčasné volby,“ napsal den před hlasováním předseda ODS Petr Fiala na svůj twitterový účet.

25.června 2019 v 14:35, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 16:09

Často se mě ptáte, jaký máme plán „B“, když svrhneme vládu. Jsou tři možnosti, co dělat po případném úspěšném vyslovení nedůvěry vládě: 1. pokračování stávající koalice s jiným premiérem, 2. vytvoření jiné koalice, 3. předčasné volby. https://t.co/JzyFAu2uqq

ČSSD stojí při Babišovi

Vládní sociální demokraté v pátek oznámili, že kabinet při hlasování podpoří, byť pro pokračování v koalici mají několik požadavků. Například rozpočet na příští rok by měl víc odrážet priority strany. Socialisté kvůli tomu v pondělí na jednání vlády první návrh rozpočtu nepodpořili a hlasování se zdrželi. Stejně jako ČSSD se v pátek usnesli i komunisté, kteří umožnili díky dohodě s ANO o toleranci vznik kabinetu, tentokrát by měli „aktivně nepodpořit nedůvěru“.

„Já zastávám názor, že pokud se nám bude dařit naplňovat cíle, pro které jsme do vlády šli, tak to vládní angažmá má smysl,“ uvedl předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, s tím, že doporučuje sociálním demokratům na středečním hlasování vládu podpořit.

„ČSSD se vyslovila, že bude hlasovat proti vyslovení nedůvěry, KSČM také, z tohoto důvodu se mohu domnívat, že nedůvěra vyslovena nebude,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Očekává se mnohahodinová debata, po jejímž závěru budou poslanci hlasovat po jménech podle abecedy od vylosovaného zákonodárce. „Zítra má být velké vedro. V sále sněmovny je sice klimatizace, ale členům vlády bude asi horko i tam,“ napsal v úterý předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru.

25.června 2019 v 09:21, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 16:19

Zítra má být velké vedro. V sále sněmovny je sice klimatizace, ale členům vlády bude asi horko i tam. Máte-li dnes v Olomouci čas a chuť si chvilku popovídat, moc rád Vás uvidím. https://t.co/W8hjVSOOHl

Pro vyslovení nedůvěry vládě je třeba 101 hlasů, proto by pětice opozičních stran potřebovala pro úspěch i hlasy dalších sněmovních frakcí. Spolu s hnutím Svoboda a přímá demokracie, které bude proti kabinetu především kvůli svým výhradám vůči ČSSD, mají celkem 87 poslanců. Vládní strany ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, klub KSČM má 15 členů a pět poslanců je nezařazených.

Neúspěšné hlasování o nedůvěře v listopadu

Vláda ANO a ČSSD čelila hlasování o nedůvěře už loni v listopadu. Podnětem byla skrytě natočená reportáž s Andrejem Babišem mladším. Z jeho úst zaznělo, že měl být držen kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Ministerský předseda to popřel. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Pro vyslovení nedůvěry se v listopadu vyslovilo všech 92 poslanců, kterými tehdy kluby ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN disponovaly. Kabinet podpořilo 90 poslanců z ANO a z KSČM, která vládu toleruje. Tři zákonodárci těchto uskupení byli omluveni, stejně jako dva sociální demokraté. Zbývajících 13 přítomných zákonodárců ČSSD opustilo před hlasováním jednací sál. Vládě tento postoj při hlasování neuškodil, sociální demokraté se gestem chtěli distancovat od Babišových kauz.

Z dosavadních 14 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl jediný. V roce 2009 Sněmovna vyjádřila nedůvěru vládě ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Premiérem byl tehdy Mirek Topolánek a ČR v té době předsedala Evropské unii.

Lidovky.cz, ČTK