3. června 2017 7:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Den otevřených dveří na Hradě. Odemkne se i Španělský sál či Rudolfova galerie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Na Pražském hradě se v sobotu návštěvníkům otevřou reprezentační prostory sídla českého prezidenta. Od 9:00 do 17:00 tak budou moci lidé navštívit běžně nepřístupné sály, salony a místnosti v Novém paláci, jako třeba Španělský sál, Rudolfovu galerii, Trůnní sál nebo Habsburský salon. Přístup bude z prvního nádvoří, lidé musejí počítat s tím, že je mohou zdržet kontroly při vstupech do Hradu.

Návštěvníci se vedle prohlídky prostor dozvědí, které protokolární a společenské události se v daných místnostech odehrávají. V jednotlivých salonech budou fotografie z protokolárních akcí, třeba jmenování ústavních činitelů, soudců a generálů, nástupní audience velvyslanců nebo přijetí oficiálních návštěv ze zahraničí.

Mohli by tak vidět i místo známé z nedávných novinových snímků, kde se prezident počátkem května setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Reprezentační prostory Pražského hradu se nacházejí v prvním podlaží Nového královského paláce. Rezidence panovníků byla vystavěna postupně v letech 1564 až 1616 pro Maxmiliána II. a Rudolfa II. Celý komplex byl stavebně sjednocen a upraven v rámci tereziánské přestavby ve stylu barokního klasicismu letech 1753 až 1775.

V západním křídle Nového paláce, jehož vstupní část upravil pro prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka Josip Plečnik, návštěvníci dnes uvidí malou expozici. Představí průřez realizacemi tohoto architekta na Pražském hradě, včetně originálního mobiliáře.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz