Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pod barvou vlčího máku. Česko dnes uctívá žijící i zesnulé válečné veterány

Den válečných veteránů, 11. listopadu 2022, Praha. foto: Jakub Stadler, MAFRA

Nejen v Česku se v pátek slaví Den válečných veteránů. Vojáci, politici i veřejnost si na pražském Vítkově připomněli oběti a účastníky válek. Předtím památku československých legionářů uctili v pátek pod pražskými Emauzy premiér Petr Fiala a jeho slovenský protějšek Eduard Heger. Položili věnce k jejich památníku.
  16:47

Na oběti válek a vojáky, kteří v nich bojovali, se vzpomíná na řadě míst Česka. Hlavní pietní akt bude tradičně na pražském Vítkově. V Brně a Liberci se lidé mohou připojit ke vzpomínce na veterány symbolickým vysazením vlčího máku.

Den válečných veteránů se slaví 11. listopadu, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří, které ukončilo první světovou válku. Symbolem se stal vlčí mák, květina, která jako první vyrostla na polích zničených při bojích a na hrobech padlých vojáků. Česká republika se k oslavám tohoto dne poprvé připojila v roce 2001.

Den válečných veteránů, 11. listopadu 2022, Praha.

Na Vítkově bylo během oslav oceněno přes 100 příslušníků mise 6. polní nemocnice v Afghánistánu, kteří v zemi působili před 20 lety. Další obdrželi vysoká resortní vyznamenání. Vzpomínkové akce se dnes konají i na dalších místech Česka.

Politici, vojáci a zástupci organizací, které pečují o válečné veterány, nejprve položili na Vítkově pod jezdeckou sochou Jana Žižky věnce. Slavnostní akt na Vítkově se uskutečnil za účasti čestných jednotek i historických praporů. Přítomni byli například ministryně obrany Jana Černochová (ODS), náčelník generálního štábu Karel Řehka, předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Součástí piety bylo ocenění více než stovky válečných veteránů, kteří se před 20 lety účastnili mise 6. polní nemocnice v Afghánistánu. Podle Černochové byli v zemi nasazeni v době, kdy se Afghánistán zotavoval z války a tamním lidem se nedostávalo péče. Čeští lékaři a zdravotníci podle ní zachránili život nebo ho výrazně zlepšili tisícovkám Afghánců.

Resortní vyznamenání obdrželi mimo jiné pracovníci Vojenského historického ústavu za přípravu expozic v nově zrekonstruovaném vojenském muzeu na Vítkově.

Na veterány se ve světě vzpomíná v den, kdy v roce 1918 vstoupilo v platnost příměří, kterým byly ukončeny boje první světové války. Zatímco v cizině, především v některých anglicky mluvících zemích nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku tolik připomínán není. Oficiálně se zde slaví od listopadu 2001.

Veteránů z druhé světové války žije v České republice něco přes 120, novodobých přes 16 tisíc. Řehka poznamenal, že počet účastníků novodobých misí se prakticky každodenně zvyšuje, protože armáda má aktuálně v misích téměř 800 vojáků.

Černochová uvedla, že na připomínání Dne válečných veteránů vždy kladla důraz již jako starostka Prahy 2 a chce v tom pokračovat i jako ministryně obrany. Oslavy podle ní nemají být omezeny pouze na pietní akty, ale mají být živou připomínkou válečných veteránů. V projevu na Vítkově vzpomněla na památku československých legionářů z první světové války, letců a dalších vojáků z druhé světové války i na tři desítky vojáků, kteří zemřeli v novodobých zahraničních misích.

Řehka zdůraznil, že je hrdý na to, že může jako voják navazovat na tradici statečných mužů z československých legií, díky kterým mohl vzniknout samostatný stát. Vyzdvihl, že stále žije přes 120 válečných veteránů z druhé světové války. Na Vítkov dnes přišel například generálporučík Miloslav Masopust, bojovník z východní fronty, který se letos dožil 98 let.

Autoři: ,

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat