Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Denemarková četla, četla, až se skoro učetla

Česko

BOSKOVICE V Boskovicích na Blanensku skončil v neděli 18. ročník festivalu věnovaného místní židovské čtvrti. Akce se podle pořadatelů ze sdružení Unijazz zúčastnilo kolem čtyř tisíc lidí. „Oproti loňsku a předloňsku nám konečně přálo počasí, návštěvnost byla proto zhruba dvojnásobná,“ řekla Adéla Kebrdlová z Unijazzu.

Festival podobně jako v minulých letech ovládl celé město, především pak jeho historickou část v bezprostředním okolí zámku a hradu. Podle Kebrdlové už v dalších letech nemá kam růst, protože prostory jsou omezené.

Rozšiřuje se ale nabídka. „Například letos jsme do programu začlenili i výtvarné dílny. Proběhl také den slovenského filmu, na který bychom chtěli za rok navázat maďarským nebo polským,“ řekla Kebrdlová.

Peníze od Hitlera v židovské škole Ke hlavním hvězdám hudebního programu patřily skupiny WWW, Tata Bojs, Živé kvety, Traband, Vladimír Mišík, Ty Syčáci a další zástupci alternativy, rocku, folku, etnické hudby, jazzu a různých menšinových žánrů. Zajímavostí byly on-line přenosy vybraných koncertů nebo autorské čtení Radky Denemarkové.

Ta se rozhodla k unikátnímu počinu, kdy četla ze svého díla nonstop 24 hodin. Její program skončil v neděli krátce před jedenáctou hodinou. „Bylo to poprvé a už to nikdy nechci opakovat,“ řekla bezprostředně po dočtení posledních řádek Denemarková. Svým počinem chtěla autorka knihy Peníze od Hitlera upozornit na osudy Židů. Četlo se proto ve staré židovské škole.

Druhým důvodem byla snaha vrátit literatuře její vážnost. Autorské čtení si tak Denemarková nechtěla nijak ulehčovat. Ve snaze zjistit, zda celý projekt přežije, s ní úplně do konce vydrželi čtyři posluchači. V průběhu čtení se ve staré židovské škole vystřídalo několik desítek návštěvníků. „Asi v tom byla i zvědavost, jestli to vydržím,“ dodala Denemarková.

Festival v Boskovicích vznikl v devadesátých letech zejména proto, aby upozornil na zchátralost unikátní židovské čtvrti. Většina památek již byla od té doby zrenovována. „Dnes už tedy spíše lákáme návštěvníky, aby v Boskovicích tyto stavby navštívili,“ dodala Kebrdlová. Dvakrát denně proto organizátoři zajišťují prohlídky čtvrti, které se i letos těšily velkému zájmu účastníků festivalu. V nedávné době v boskovické židovské čtvrti vznikla mimo jiné naučná stezka.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....