Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvojnásobný vrah Heidinger trpící schizofrenií je na svobodě

Česko

  17:05
České Budějovice - Jan Heidinger, který v únoru roku 2010 v Českých Budějovicích zavraždil svou matku a jejího partnera, je na svobodě. Obvodní soud v Praze 8 mu změnil ústavní psychiatrickou léčbu na ambulantní, napsal úterní Českobudějovický Deník.

Osmadvacetiletý Jan Heidinger z Prahy je podezřelý z vraždy manželů v Českých Budějovicích. foto: ČTK

Heidinger trpí schizofrenií a kvůli nepříčetnosti nebyl odsouzen k trestu několilaletého vězení. Krajský soud mu nařídil v srpnu 2010 ústavní léčbu.

"O změně ústavního léčení v ambulantní jsme rozhodli v dubnu. Nikdo se proti tomu neodvolal, takže rozsudek už nabyl právní moci," řekl pražský soudce Miroslav Sládek. Dvaatřicetiletý Heidinger nyní musí ambulantně navštěvovat psychiatra a užívat léky.

Paranoidní schizofrenii u něj lékaři rozpoznali v roce 2009. Tehdy ho po několikatýdenní hospitalizaci na psychiatrii českobudějovické nemocnice propustili. Heidinger následně nepokračoval v ambulantní terapii, což v únoru 2010 vyústilo v tragickou událost.

Policie mohla tragédii zabránit

Vražda, z níž byl Heidinger obviněn, se stala krátce po půlnoci 11. února nedaleko centra Českých Budějovic v jednom z činžovních domů v Komenského ulici. Heidinger je syn zavražděné ženy z předchozího manželství. Jejímu muži prý již dříve vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl.

Policisté mohli podle prověrky tragédii zabránit. Kriminalisté zadrželi Heidingera pár dní po vraždě v německém Pasově.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Generální finanční ředitelství
referent/ka v Oddělení kontrolním (260257)

Generální finanční ředitelství
Liberecký kraj
nabízený plat: 21 260 - 31 240 Kč

Mohlo by vás zajímat