Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Denně protestuje proti pomalosti českých soudů, vydrží až do zimy

Česko

  10:23
PRAHA - Úředníci ministerstva spravedlnosti při příchodu do práce zažívají už tři dny zvláštní uvítání. Před vchodem do budovy ve Vyšehradské ulici na Albertově stojí muž ověšený transparenty a poukazuje na pomalost a nekompetenci českých soudů.

Pan Smetana protestuje už třetí den před budovou Ministerstva spravedlnosti foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Čtyřiapadesátiletý Stanislav Smetana z Kojetína na Přerovsku protestuje kvůli údajné restituční křivdě. "Budu sem jezdit denně pořád dokola, dokud mi někdo nepomůže. Je to křivda," tvrdí kolemjdoucím šlachovitý Moravan, který do Prahy dojíždí brzy ráno a večer opět míří zpět do Kojetína.

Aby ušetřil, koupil si Smetana celoměsíční zvýhodněnou jízdenku Českých drah za 3300 korun. Podle svých slov klidně před ministerstvem vydrží až do zimy. "Musím tady být před osmou hodinou, aby mě všichni viděli, když jdou do práce. Na počasí nezáleží, když bude pršet, schovám se na kryté schody ministerstva," vypráví Smetana, když si na chvíli sundá ručně psané transparenty z krku.

Protestující už držel i dvouměsíční hladovku
Podle svých slov hodlá o pomoc požádat i ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou, která je v současné době na dovolené.

Smetana není v protestování žádným nováčkem. V minulosti už kvůli stejnému problému držel dvouměsíční hladovku a žil na střeše svého domu oblepeného texty upozorňujícími na případ. V roce 2005 strávil i několik týdnů na nádvoří Pražského hradu.

Smetanově rodině komunisté při kolektivizaci zemědělství zabavili statek v Rázové na Bruntálsku. V roce 1991 Smetana spolu se sourozenci požádali o vrácení majetku v restituci. Ve sporu s místním zemědělským družstvem nakonec částečně uspěli a dostali zpět asi šestnáct hektarů půdy.

Sveřepý muž ovšem po zemědělském družstvu již patnáct let požaduje i vyrovnání za zbořené budovy, které byly součástí statku, chovná zvířata i zemědělské stroje.Dostal sice nabídnuté odškodnění, ale podle něj ve směšné výši. "Soud to vypočítal na dvacet tisíc korun. Ty soudní tahanice už trvají patnáct let, já se ale nehodlám vzdát. Teď jsem dal kvůli délce procesu a různým pochybením soudů stížnost Ústavnímu soudu. Když nepomůže ani to, hodlám to hnát až do Štrasburku k evropskému soudu," rozčiluje se Smetana a mává transparenty na projíždějící automobily.Jeho snažení ale přichází zatím vniveč. Dokonce má kvůli svým neustálým protestům i finanční problémy. "Exekutor mi obstavil dům, zabavil mi věci z mého malého vetešnictví. Ale já budu bojovat dál," tvrdí Smetana.

Další podrobnosti si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat