16. října 2017 6:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Depresivní i ‚vymakaný‘. Takový je retro pirátský vězeňský autobus

Pirátský autobus na náměstíčku v Jevíčku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pirátský autobus na náměstíčku v Jevíčku. | foto: Barbora Pospíšilová, Lidovky.cz

PARDUBICE Do vězeňského pirátského autobusu mě Piráti přijímají okamžitě „s otevřenou náručí“ a úsměvy. Už od nástupní stanice v Pardubicích panuje klidná nálada. Atmosféru podtrhávají skladby Beatles z retro kazety. Říkám retro, protože člověk na ně už moc nenarazí. Obecně z celého autobusu na mě dýchá historie. Reportérka serveru Lidovky.cz strávila mezi Piráty poslední předvolební neděli.

Reportáže serveru Lidovky.cz z předvolební neděle

Pirátský vězeňský autobus. Co si pod tím představit? První pohled padá na nápadnou velkou šedou mříž oddělující menší přední a větší zadní prostor. Vstupní část je vybavena obyčejnými dvousedačkami, na kterých zaujímají místo lídr Pirátů v Pardubickém kraji Mikuláš Ferjenčík, „ředitel autobusu“ Michal Gill, který je zároveň i „DJ“ a po nastartování pouští Beatles, a předseda krajského sdružení Pavel Štěpánek.

„No fakt, vozili se v něm muklové,“ odpovídá na mou nevyřčenou otázku Štěpánek. Od ředitele autobusu se dozvídám, že jej má strana v pronájmu od pána s retro busy z Prostějova. Tento kousek je konkrétně z roku 1994.

Zadní prostor je skladištěm reklamních předmětů. Piráti tu v mnoha taškách a balících schovávají balonky, tužky, zapalovače, noviny Pirátské listy, plakáty a bannery. Na pravé straně visí mapa České republiky s poctivě vyznačenými místy, kde už autobus byl a kam ještě zavítá.

Zaměřuji se na Pardubický kraj a Vysočinu, kudy autobus projíždí neděli před volbami – Litomyšl, Česká Třebová, Lanškroun, Moravská Třebová, Jevíčko, Polička a Svitavy. Podtrhaná jsou snad všechna města, od Aše až po Frýdek-Místek.

Vedle mapky se nenápadně schovává malý papírový model autobusu s detailně vykreslenou venkovní image. Úplně vzadu (v už reálném vozítku) vidím dvě postranní klece. Celkem malé a neprostorné. Na střeše je prý také původní maják, samozřejmě zalepený.

„Kolik ten autobus už najel kilometrů?“ ptám se řidiče během první cesty z Pardubic do Litomyšle, přičemž mi ranní paprsky svítí do obličeje. „10 700,“ odpovídá. „Dneska jedeme 64. den v kuse.“ Takže když bych měla situaci popsat trochu v číslech: jeden třiadvacetiletý autobus na celou Českou republiku, čtyři řidiči, kteří se točí různě (jeden z nich jel dokonce 14 dnů za sebou), téměř 11 tisíc najetých kilometrů za 64 dnů.

Pirátský autobus ve Svitavách.
Mikuláš Ferjenčík rozdává Pirátské listy

Vnitřní prostory si mohou prozkoumat, osahat a „okoukat“ příznivci strany i náhodní kolemjdoucí ve všech výše zmíněných zastávkách. Zájemců je víc než dost, věkově se pohybují většinou kolem třicítky. Děti se autobusu viditelně bojí, ale balonek to rychle spraví.

„Je to depresivní, když člověk ví, že se tu vozili političtí vězni. Ale jinak se mi líbí,“ komentuje prohlídku ve Svitavách mladý usměvavý muž. „Máte to opravdu vymakaný,“ dodává jeho partnerka. K probádání se hrnou i skupinky mladistvých, i těch, kteří na první pohled ještě volit nemůžou.

Mezi přejezdy do dalších cílových stanic řeší Piráti kroky ostatních volebních stran a jejich lídrů, facebookové komentáře, novinky z volebního světa i běžná témata běžných dní. Atmosféra je uvolněná, přátelská a klidná.

Ještě v srpnu byla k vidění na Smíchovské náplavce také Pirátská loď, která plula z Děčína přes Kolín do Prahy, a pirátská skákací loď.

V neděli jsme finiš předvolební kampaně sledovali ve velké online reportáži.


Najdete na Lidovky.cz