Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Děravé Spartě utekl postup

Fotbalisté Panathinaikosu zvládli doma v odvetě 3. předkola Ligy mistrů vymazat ztrátu a zvítězit 3:0

ATÉNY/PRAHA Uplynulý týden vypadal postup fotbalistů Sparty přes Panathinaikos jako dostupná meta. Po včerejší odvetě 3. předkola Ligy mistrů v Aténách je zase všechno jinak. Dvougólový náskok českého klubu z domácího zápasu zastínilo jasné vítězství obrozeného giganta z Řecka 3:0.

Ještě dvě minuty před koncem se mohlo blížící se zklamání převrátit ve sparťanskou euforii. Stačilo, aby Luboš Kalouda zopakoval přesné zakončení, jaké předvedl na konci prvního utkání, a snížil na 1:2 -to by byl postupový výsledek.

Nestalo se, ve stoprocentní šanci střídající záložník tentokrát selhal, hosté ještě jednou inkasovali a Olympijský stadion opouštěli s vědomím, že na pohárové scéně si zahrají v této sezoně opět jen o patro níž. Jako vyřazený tým je čeká předkolo Evropské ligy.

Jen v úvodu včerejšího zápasu připomínala Sparta tým, který udělil na Letné favorizovanému soupeři nepříjemnou lekci. Zvlášť při několika svižných kombinacích řízených kapitánem Patrikem Bergrem. Nejzkušenější sparťan dokázal i několikrát zaskočit v obraně, kde naopak chyběl Tomáš Řepka. Pilíř obrany sice do Atén nakonec dorazil, ale spoluhráče povzbuzoval jen v kabině, svalové zranění ho na hřiště nepustilo. Na jeho místě dostal poprvé příležitost Rakušan Hoheneder, který jako součást sparťanské defenzivy v namáhavé prověrce dlouho zvyšoval nervozitu Panathinaikosu.

Ruce ke společnému úsilí přidal s několika nadstandardními zákroky brankář Jaromír Blažek. Třeba když úžasným reflexem zachytil hlavičku Cissého a připomněl mu, jak ho při prvním zápase znemožnil při penaltě.

Ani to nestačilo, Panathinaikos se zlomit nenechal. Jeho první úder, který rázem nastartoval uvadající řecký elán, přišel v nejnevhodnější okamžik - jen několik okamžiků před přestávkou. Karagunisův přímý kop lehce tečoval Sarriegi a Blažek se poprvé musel bezmocně ohlédnout, když míč zaplul do sítě.

Ztráceli půdu pod nohama Najednou bylo cítit, že Sparta ztrácí před bouřícím publikem pevnou půdu pod nohama. A víc než půlhodinu před koncem měli Řekové splněno. Postupový náskok jim zajistil v 54. minutě Katsuranis. Dezorientovaní sparťané postávali blízko brankové čáry a jen bezmocně přihlíželi řeckým oslavám, které původně měly patřit jim.

***

Panathinaikos Atény 3 Sparta Praha 0

Branky: 45. Sarriegi, 54. Katsuranis, 89. Salpingidis. Rozhodčí: Pedro Proenca - Jose Tiago, Venancio Manuel (všichni Port.). ŽK: Sarriegi, Gabriel - Hoheneder, Blažek. Diváci: 47 637. Poločas: 1:0. První zápas 1:3, postupuje Panathinaikos. Panathinaikos: Galinovič - Moon, Vyntra, Sarriegi, Spyropulos - Karagunis (78. Gabriel), Gilberto Silva, Katsuranis -Leto, Cissé, Salpingidis. Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Hoheneder, Pamič - Žofčák, Hušek (79. Kalouda), Vacek, Berger, Zeman (58. Kadlec) - Wilfried (69. Prudnikov).