Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
29. října 2017 11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co dělat, když udeří větrná smršť? 10 rad pražských hasičů

Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům po celém Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům po celém Česku. | foto: Požáry.cz/Leoš Kučera

PRAHA Českem se v neděli žene extrémně silný vítr. Kromě pečlivého zajištění dveří i oken je potřeba dávat pozor i na ostré předměty ležících na ulici nebo spadlé elektrické dráty. Mluvčí pražského hasičského sboru Kateřina Suchanská uvádí deset bodů, jak se bránit proti případnému nebezpečí.

Pražští hasiči vyjíždějí do ulic kvůli silnému větru, mají přitom nahlášeno přes 73 případů, kdy větrné počasí způsobilo lidem škody. V současnosti operují hasiči po celé Praze, komentuje situaci Suchanská.

Podle ní se hasičský sbor na situaci ohledně extrémních větrů preventivně připravil. „Byl navýšen počet dispečerů na operačním středisku. Hasičský sbor slouží v plném počtu a do pohotovosti byly povolány i jednotky dobrovolných hasičů,“ popisuje přípravy Suchanská. Sama pak uvádí deset rad, jak postupovat při větrné kalamitě.

Zásah hasičů na Strossmayrově náměstí.
Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům po celém Česku.

Co dělat během vichřice:

1. Pokud narazíte na někoho, kdo je v nouzi nebo je zraněn a vážně ohrožen na zdraví, pomozte mu. V takovém případě okamžitě přivolejte odbornou pomoc.

2. Neukrývejte se pod stromy, ani pod ně neparkujte auta. Hasiči v současnosti evidují velké množství popadaných stromů.

3. V případě ohrožení vyhledejte bezpečný úkryt. Nejlépe v budově s nenarušenou statikou a obecně omezte pohyb venku i jízdu autem.

4. Nedotýkejte se spadlých elektrických drátů a ani se k nim nepřibližujte. Elektrické vedení může být stále pod proudem.

5. Vyvarujte se volně ležících plechů, skla nebo ostrých předmětů. Mohly by někoho zasáhnout, kdyby je vítr odnesl nebo kdyby spadly.

6. Odstraňte uložené venkovní předměty na zahradě či balkoně, které by mohly spadnout nebo zranit někoho na silnici nebo chodníku.

7. Při jízdě autem buďte ostražití, řiďte opatrně a pomalu. Silný vítr může automobil učinit neovladatelným.

8. Sleduje aktuální dění ve sdělovacích prostředcích pro vyšší rozhled. Lidé v ohrožení by měli vědět, co se děje a čeho se vyvarovat.

9. Pokud jste doma, pečlivě zajistěte okna i dveře.

10. Pokud spatříte jakoukoliv nenadálou situaci, která by vyžadovala odborný zásah, kontaktujte nejbližší hasičskou stanici prostřednictvím čísla 150.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.