Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Deset let druhého syrského Asada

Česko

Politické dynastie – V Sýrii slaví 10 let vlády druhého z rodu Asadů, rodinné vazby jsou běžné i jinde

Syrský prezident Bašár Asad slaví výročí nástupu k moci.

I když se dříve nevědělo, zda bude stejně silný jako jeho otec a předchůdce Háfiz, má dnes situaci pevně v rukou.

DAMAŠEK/PRAHA Ten den – 10. června 2000 - se v Sýrii obrazně řečeno zastavil život. Televizní moderátor totiž pohnutým hlasem národu oznámil smrt prezidenta Háfize Asada. Arabská země tak po necelých třech dekádách ztratila svého vůdce a ocitla se v mocenském vakuu.

Nástupcem se ale velmi rychle stal Asadův syn Bašár, který se už v červenci téhož roku formálně ujal uprázdněného úřadu. Sýrie si proto právě v těchto dnech připomíná výročí deseti let, kdy získala novou hlavu státu. Podle pozorovatelů oslavy zatím nebyly tak pompézní jako v minulých letech, zato se však konalo více menších patrioticky laděných akcí.

Bašár Asad původně k politické dráze nesměřoval. Věnoval se totiž lékařským studiím, příští hlavou státu se měl stát jeho starší bratr Basil. Ten však nečekaně zemřel v roce 1994 při autonehodě a Bašárův život se změnil. Prezidentského úřadu se ujal v pouhých 34 letech. Ze začátku mnozí pochybovali, že bude dostatečně silný na to, aby svou pozici v rámci mocenských struktur obhájil. V tu dobu platil jen za „syna“ svého otce. „Vedli se o tom diskuse doma i venku,“ uvedl politický expert z Damašku Samir Seifan.

Vytvořil svůj okruh věrných Bašáru Asadovi se v poslední letech postupně podařilo vytvořit nejbližší okruh věrných, a dominantní socialistická strana Baas proto v mnohém představuje stafáž. Velkou moc si uchovaly zpravodajské služby. Háfiz Asad platil za nelítostného vůdce s často podivnými metodami, jeho syn si však vybudoval přece jen odlišný image. Bašár Asad těží z toho, že studoval v cizině, a mnohé západní novináře tak umí okouzlit. (Naopak o jeho otci se třeba tradovalo to, že ministra zahraničí USA Warrena Christophera při jednom dlouhém jednání hostil čajem, nenabídl však přitom pauzu na toaletu.) V praxi svou lepší pověst Bašár prokázal i tím, že zreformoval hospodářství, když ho více otevřel tržním principům. Po ulicích Damašku proto jezdí přehršel západních automobilů, země se snaží lákat i turisty.

Na druhou stranu vůči opozici Bašár Asad po určitém váhaní zachoval nekompromisní přístup. Politicky nezávislá média v západním slova smyslu neexistují. Rozsudky bez soudního procesu jsou v současnosti nadále běžné. Ve vězeních podle některých údajů sedí na šest tisíc politických vězňů. V Sýrii nadále platí výjimečný stav a tamní vojenský soud tento měsíc na tři roky vězení odsoudil za „oslabení národní morálky“ právníka Hajtámího Maleha, který proti tomuto opatření dlouho bojoval.

Celkovým problémem „čínského přístupu“ k řízení státu je navíc to, že se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Bašár Asad ale v současnosti platí za jednoho z nejpopulárnějších lídrů na Blízkém východě. Respekt si zjednal odporem vůči americkému tažení v Iráku i tím, že po útoku Izraele v Gaze i po nedávném incidentu s mírovou flotilou zostřil svou rétoriku vůči židovskému státu. „Musíme každý okamžik počítat s izraelským útokem,“ citovaly ho na konci května světová média.

Západ ale Sýrii nemůže odpustit zejména její paktování s Íránem. USA letos ukončily období Bushovy ostrakizace, když znovu jmenovaly velvyslance v Sýrii, zároveň však také Damašek obvinily, že dodává libanonskému islamistickému hnutí Hizballáh rakety Scud.

Sečteno a podtrženo. Po deseti letech své vlády si Bašár Asad vybudoval v Sýrii skálopevné postavení. Drobným střípkem, který to symbolicky dokládá, je i to, že Damašek je stále ověšen jeho billboardy a na trzích je možné si koupit třeba i magnetku na ledničku s podobiznou prezidenta.

***

BLÍZKÝ VÝCHOD Rodinná pouta

*V Egyptě již od roku 1981 prezidentskou funkci vykonává Husní Mubarak, který byl již několikrát ve svém úřadu potvrzen. Často se přitom spekuluje o tom, že nástupcem Mubaraka by se mohl stát jeho syn Gamál. Ten se sice v minulosti k podobným úvahám nevyjadřoval, případně je popíral, do budoucna však jeho kandidaturu podle pozorovatelů nelze vyloučit.

*V Libyi vládne již přes čtyřicet let vůdce Muammar Kaddáfí.

I zde je zatím obtížné odhadovat, kdo by se mohl stát jeho nástupcem. Loni byl ale mužem číslo dvě jmenován vystudovaný architekt Sajf Islám Kaddáfí. Ten však nedávno popřel, že by se chtěl vydat ve stopách svého otce. „Neplánuji, že bych se stal vůdcem. Neplánuji stát se králem,“ řekl během červnové vernisáže svých obrazů v Moskvě.

*V Libanonu se loni do premiérského úřadu dostal Saad Harírí, který je druhorozeným synem bývalého libanonského šéfa vlády Rafíka Harírího. Ten byl v únoru roku 2005 zavražděn v Bejrútu a Saad Harírí pak z činu opakovaně obviňoval Sýrii.

Prozápadně orientovaný Saad Harírí se na politickou dráhu vydal až po smrti svého otce.

Autor: