Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Deset milionů z Kataru? Jak politici vysvětlují své peníze

Česko

  15:00
PRAHA - Po strýčkovi Vikovi, sedmičce v krabici či Kocourkově odklánění přichází deset milionů z Kataru. Alespoň tak vysvětluje Ratmír Rath, otec Davida Ratha, původ peněz, které policie nalezla u Ratha doma. Připomeňte si, jak své bohatství vysvětlovali další politici.

Víme jak na to.. foto: ČTK

David Rath.

1. Nad penězi užasl, převážel přeci víno
Když u něj policie našla sedm milionů v krabici od vína, David Rath vyrukoval s následující historkou: "Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizarní historka zni neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je." Rathovu verzi rozprášily odposlechy, z nichž vyplývá, že Rath věděl, že v krabici není víno.

Bývalý předseda ČSSD a premiér Stanislav Gross na stranickém sjezdu, který začal 20. března na pražském Výstavišti.

2. Křišťálově čistý křišťál
"Původ peněz je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže." Dnes už legendární věta Stanislava Grosse z roku 2005, když vysvětloval původ 2,5 milionu na byt. Skoro polovinu peněz si prý půjčil od strýce Vika. Když se ukázalo, že ten více než milion nemohl našetřit, přispěchal Gross s tvrzením, že mu peníze přivezli příbuzní z ciziny v igelitce.

Odklonit - grafiky

3. Odkloněné miliony
"Veškeré prostředky jsou moje, rodinné nebo historické. Svěřil jsem je do správy Key Investments jenom proto, abych je odklonil od případných problémů s mou složitou situací," zakoktával se v roce 2011 bývalý ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). Jeho odklánění (rozuměj: ukrytí peněz před bývalou manželkou, s níž se rozváděl) se zapsalo do dějin a zlidovělo. Odkud peníze přesně pocházejí, ale nevysvětlil.

Michal Babák

4. Čaroděj dobroděj
"Čarování nemusí být vždy záporné. Mohu být čaroděj dobroděj," pronesl ve stejném roce poslanec Věcí veřejných Michal Babák. Na nahrané stranické poradě na jeho účet totiž zaznělo, že s financemi strany čaruje. Babák nedokázal miliony, které straně poslal, ačkoli si peníze si sám půjčil, obstojně vysvětlit. (více o Babákově čarování čtěte zde)

Karel Srba

5. Miliony v krabici po zemřelém otci
Miliony v krabici nalezl stejně jako Rath i Karel Srba, jeden z nejbližších spolupracovníků exministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD). Ten za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové dostal 12 let nepodmíněně. Jeho matka v roce 2002 vysvětlovala, že miliony z krabice naspořil její, tehdy už mrtvý, manžel.

Zdeněk Doležel na snímku z roku 2008.

6. Pět na stole v českých
"Lázeňský švihák" Zdeněk Doležel proslul větou z roku 2005: Pět na stole. A potom polskému lobbistovi Jacku Spyrovi odsouhlasil "v českých". Doležel u soudů tvrdil, že nešlo o peníze za informace o privatizaci Unipetrolu, ale o žádost o schůzku s premiérem. Soud mu neuvěřil.  

Vít Bárta

7. Empatický straník Bárta
"Chtěl jsem jim dorovnat platy a tak jsem jim nabídl půjčky," vysvětloval zase mnohatisícové půjčky pro straníky Vít Bárta. Jeho altruistické verzi z roku 2011 neuvěřil letos ani soud, Bártu odsoudil k podmínečnému trestu.

Michal Kraus

8. Kakaový Kraus
Hned na poprvé "netrefil" ideální vysvětlení ani sociální demokrat Michal Kraus v roce 2006. Nejprve tvrdil, že část peněz mu půjčil z tunelování podezřelý podnikatel František Rigo, pak zase, že si peníze půjčil od známého z Pardubic. Přes matčin účet poslal do Ghany za kakao 1,8 milionu korun.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek vystoupil 20. května na tiskové konferenci v Praze.

9. Muž dvou občanských průkazů
Jiří Čunek, bývalý šéf KDU-ČSL, zase vysvětloval, proč do banky ukládal vysoké částky na občanský průkaz, který oficiálně ztratil. "K tomu se neumím vyjádřit," pověděl Čunek do policejního protokolu.

10. Radjiv a Lajos
Radjiv Sinha, obyvatel exotického ostrova Mauricius, v roce 1995 popřel údaje z účetnictví ODS, že by stranu sponzoroval. Další sponzor, Lajos Bács, už byl po smrti. Jak se ukázalo, za 15 miliony pro stranu stál podnikatel Milan Šrejbr. Divoké financování od dva roky později položilo vládu Václava Klause (tehdy ODS). 

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

11. Sladké náhrady
Bohuslav Sobotka vysvětluje v roce 2009 koupi sedmimilionového bytu v Praze-Stodůlkách: "Šetřil jsem na něj celých dvanáct let. Používal jsem k tomu i peníze z poslaneckých náhrad." Současný šéf ČSSD zneužil kritizované poslanecké náhrady, aféru ustál.

Miloslav Vlček

12. Peníze v pytlíku
Do vysvětlování peněz se zapletl i bývalý šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). V roce 2010 šlo o výstavbu luxusní horské chaty. Vlček tvrdil, že si půjčil od svého asistenta Zdeňka Klapky. Tomu peníze Vlček vrátil v papírovém pytlíku, čímž obešel zákon o praní špinavých peněz.

Autoři: ,